Droższe egzaminy na prawo jazdy? W WORD-ach brakuje pieniędzy!

i

Autor: pixabay.com Droższe egzaminy na prawo jazdy? W WORD-ach brakuje pieniędzy!

Droższe egzaminy na prawo jazdy? W WORD-ach brakuje pieniędzy!

2022-11-03 9:41

Stawki za egzamin na prawo jazdy pójdą w górę, by pokryć koszty wynagrodzenia dla egzaminatorów? Posłowie planują zmienić ustawę i przerzucić utrzymanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego na sejmiki. Mazowsze miałoby wydać na ten cel ok. 17 mln zł. Projekt ustawy nie zakłada jednak przekazania sejmikom dodatkowych funduszy.

Posłowie przerzucają problemy WORD-ów na samorządy - grzmi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. I podkreśla: "Nie ma na to naszej zgody." Według poselskiego projektu, nad którym w czwartek będzie debatował Sejm, dotacje dla ośrodków szkolenia kierowców mają przyznawać sejmiki województw.

- Myśmy to policzyli w woj. mazowieckim - no 17 milionów trzeba będzie dołożyć, by zbilansować wydatki naszych ośrodków ruchu drogowego. To oznacza kolejne przerzucanie odpowiedzialności bez wskazania źródła dochodów, a to niezgodne z Konstytucją - tłumaczy Adam Struzik.

Czytaj także: Gdzie najłatwiej o prawo jazdy? Zdawalność spada, wyjątkiem Warszawa

Jeden z autorów projektu, poseł PiS Tadeusz Chrzan odpowiada, że samorządy nie otrzymają dodatkowych funduszy, bo WORD-y to jednostki sejmików, a ich dofinansowanie nie będzie obowiązkiem.

- Nie rozszerzamy zakresu działalności samorządu, nie nakładamy nowych zadań. Jeżeli samorząd ma takie możliwości budżetowe - to jest wyraźny zapis - to może do 50 proc. kosztów prowadzonej działalności dofinansować. Może, nie musi. To nie jest obligatoryjne - dodaje.

Turystyka egzaminacyjna

Ponadto oznacza to, że w różnych województwach możemy mieć różne stawki za egzamin. – Tylko czekać, aż rozpocznie to turystykę egzaminacyjną – zauważa z-ca dyrektora warszawskiego WORD-u Tomasz Matuszewski. – Jeśli w sąsiednim województwie stawki będą niższe, spora grupa kursantów może wybrać ten ośrodek. To rozpocznie niezdrową konkurencje między WORD-ami. Tomasz Matuszewski zwraca także uwagę na kolejny paradoks. – Egzamin, który ma rangę państwową, stanie się ciężarem samorządowym. To rozwiązanie niespotykane dotychczas w polskim prawodawstwie.

W dodatku od 2024 roku sejmiki będą określały wysokość wynagrodzenia egzaminatorów. Zdaniem samorządowców - oznacza to nierówności płacowe w różnych województwach i może mieć wpływ na jakość szkolenia kierowców.

Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych

Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Poniższy znak ostrzega o:
Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]