Dron upominał pieszych i rowerzystów. "Odłóż telefon i żyj"

2022-08-04 13:09
Policyjny dron
Autor: Komenda Stołeczna Policji

Policja z Piaseczna postanowiła zorganizować nietypową akcję. Podczas kontroli na ulicach wykorzystany został dron, z którego nadawano apele o zachowania zgodne z przepisami. Według funkcjonariuszy głos wydobywający się z maszyny robi większe wrażenie, że słowa policjanta drogówki.

Policja z podwarszawskiego Piaseczna postanowiła po raz kolejny zorganizować akcję pod znanym hasłem "Odłóż telefon i żyj". Tym razem jej przebieg był całkowicie odmienny od standardów, do których przyzwyczaiła nas drogówka.

Policyjny dron w akcji

Jak poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie aspirantka Magdalena Gąsowska, podczas akcji na dwóch ruchliwych przejściach przeprowadzono dziewiętnaście kontroli, podczas których wystawiono piętnaście mandatów. W działaniach został wykorzystany dron, który nie tylko obserwował ruch z powietrza, ale też wydawał komunikaty.

- Zdarzenia z udziałem pieszych niestety w dalszym ciągu mają miejsce i w swoich skutkach są najczęściej tragiczne. Wielu zdarzeń można by było uniknąć, gdyby osoba przechodząca przez jezdnię zachowała szczególną ostrożność i zadbała o swoje własne bezpieczeństwo. Piesi często zaabsorbowani swoimi telefonami komórkowymi nie zwracają uwagi na otaczający ich świat. A wystarczy tak niewiele: "odłóż telefon i żyj". Poprzez takie akcje policjanci chcą zwrócić uwagę na nasilający się problem "smartfonowych zoombie" oraz przypomnieć rowerzystom, że na przejściach dla pieszych ich również obowiązują przepisy, których bezwzględnie należy przestrzegać - podkreśliła asp. Magdalena Gąsowska.

Mandaty dla rowerzystów

Działania policji były prowadzone we współpracy ze Służbą Ratownictwa Specjalistycznego. Przechodnie i rowerzyści mogli usłyszeć wydobywające się z drona komunikaty, takie jak "uwaga, tu policja, odłóż telefon" albo "zejdź z roweru". Według funkcjonariuszy to właśnie polecenia dobiegające z latającej maszyny wzbudziły największe emocje wśród mieszkańców Piaseczna.

- Funkcjonariusze w ten właśnie sposób starali się uświadomić pieszym i rowerzystom, że na poziom bezpieczeństwa mają wpływ sami poprzez swoje zachowanie. Obserwacja drogi i tego, co się na niej dzieje, jest niezmiernie ważna i te zasady zostały w trakcie tych działań przypomniane - przekazała rzeczniczka komendy powiatowej.

Akcja z dronem zakończyła się wystawieniem mandatów dziesięciu rowerzystom i pięciu pieszym. Dodatkowo policjanci pouczyli cztery osoby.

Robot parzy kawę w centrum Warszawy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE