Drakonidy 2022. Kiedy i jak oglądać deszcz meteorów w październiku?

2022-10-06 12:04
Spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

Szykuje się kolejna noc spadających gwiazd. W październiku wypada maksimum aktywności roju Drakonidów. Sprawdźcie, kiedy będziemy mogli zobaczyć deszcz meteorów i jak przygotować się do obserwacji zjawiska.

Co to są Drakonidy?

Drakonidy 2022 - kiedy jest październikowa noc spadających gwiazd? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Ten deszcz meteorów to jedna z dwóch tego miesiąca okazji do podziwiania mknących po niebie bolidów. W drugiej połowie października zobaczymy bowiem Orionidy. Drakonidy, zwane też Giacobinidami, to rój meteorów będących pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Aktywność roju wzrasta w latach przelotu komety w pobliżu Słońca - w 1933 i 1946 na niebie obserwowano kilkaset spadających gwiazd na minutę! Czy Drakonidy 2022 też zasypią niebo? Przekonamy się już niebawem. Sprawdźcie, kiedy jest maksimum roju Drakonidów, jak oglądać spadające gwiazdy i jakie miejsce będzie najlepsze do obserwacji.

Kiedy oglądać Drakonidy? Data szczytu aktywności roju

Drakonidy to coroczny stały rój meteorów, którego aktywność wypada między 6 a 10 października. Najwięcej spadających gwiazd można zaś zobaczyć podczas maksimum roju przypadającym na 8 października. Tego dnia przekonamy się, czy deszcz meteorów z roju Drakonidów będzie obfity.

Drakonidy 2022 - gdzie patrzeć, by zobaczyć ich najwięcej?

Radiant roju Drakonidów, czyli miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać, znajduje się w "głowie" gwiazdozbioru Smoka. Wypatrywać go należy na północny zachód od gwiazdy polarnej (dyszel Małego Wozu). Przy bezchmurnej pogodzie spadające gwiazdy będą jednak widoczne na całym niebie.

Gdzie oglądać Drakonidy 2022?

Na obserwację najlepiej wybrać miejsce z dala od świateł miasta. Warto też rozejrzeć się za wzniesieniami terenu, które zapewnią lepszy widok. Jeśli chcecie obserwować Drakonidy 2022, nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach. Październikowe noce są już zimne.

Zwierzęta z Fundacji Ada przywdziały cieple okrycia na jesień
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE