oszustwa na węgiel

i

Autor: Gettyimages Węgiel

Dodatek węglowy z opóźnieniem. Kiedy pieniądze trafią na konto?

Warszawa wciąż nie otrzymała funduszy od wojewody na wypłatę dodatku węglowego - przekazali nam w poniedziałek przedstawiciele stołecznego ratusza. Sytuacja wygląda podobnie w innych samorządach. Zgodnie z ustawą, 3 tys. złotych powinno trafić w tym tygodniu na konta osób, które złożyły wniosek miesiąc temu.

Dodatek węglowy. Kiedy wypłata w Warszawie?

W poniedziałek 19 września powinna ruszyć wypłata dodatku węglowego w wysokości trzech tysięcy złotych. Pieniądze powinny trafić do osób, które złożyły wnioski w pierwszym możliwym terminie, czyli 17 sierpnia. Tak się jednak nie stało, ponieważ samorządy nie otrzymały jeszcze pieniędzy z budżetu państwa.

"Warszawa wciąż nie otrzymała funduszy od wojewody na wypłatę dodatku węglowego" - przekazali nam w poniedziałek przedstawiciele stołecznego ratusza.

Zespół prasowy wojewody wyjaśnia natomiast: 5 września br. wojewoda mazowiecki – zgodnie z wytycznymi ministra klimatu i środowiska – przekazał pierwsze zapotrzebowanie na środki finansowe do końca września. Zapotrzebowanie zostało określone na podstawie danych przekazanych ze wszystkich gmin w województwie mazowieckim. Wojewoda, po otrzymaniu środków z budżetu państwa, niezwłocznie przekaże je do samorządów - deklarują przedstawiciele wojewody.

W piątek 16 września rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka deklarował w rozmowie z TVN24, że "najpewniej w przyszłym tygodniu już będą pierwsze wypłaty dla beneficjentów".

Dodatek energetyczny - dla kogo?

11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3 tys. zł, który przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek jest zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dramat w Legionowie. Spółka musi pożyczyć gigantyczne pieniądze na węgiel, by ogrzać mieszkańców