Dodatek węglowy z opóźnieniem. Kiedy pieniądze trafią na konto?

2022-09-22 7:00
oszustwa na węgiel
Autor: Gettyimages Węgiel

Warszawa wciąż nie otrzymała funduszy od wojewody na wypłatę dodatku węglowego - przekazali nam w poniedziałek przedstawiciele stołecznego ratusza. Sytuacja wygląda podobnie w innych samorządach. Zgodnie z ustawą, 3 tys. złotych powinno trafić w tym tygodniu na konta osób, które złożyły wniosek miesiąc temu.

Dodatek węglowy. Kiedy wypłata w Warszawie?

W poniedziałek 19 września powinna ruszyć wypłata dodatku węglowego w wysokości trzech tysięcy złotych. Pieniądze powinny trafić do osób, które złożyły wnioski w pierwszym możliwym terminie, czyli 17 sierpnia. Tak się jednak nie stało, ponieważ samorządy nie otrzymały jeszcze pieniędzy z budżetu państwa.

"Warszawa wciąż nie otrzymała funduszy od wojewody na wypłatę dodatku węglowego" - przekazali nam w poniedziałek przedstawiciele stołecznego ratusza.

Zespół prasowy wojewody wyjaśnia natomiast: 5 września br. wojewoda mazowiecki – zgodnie z wytycznymi ministra klimatu i środowiska – przekazał pierwsze zapotrzebowanie na środki finansowe do końca września. Zapotrzebowanie zostało określone na podstawie danych przekazanych ze wszystkich gmin w województwie mazowieckim. Wojewoda, po otrzymaniu środków z budżetu państwa, niezwłocznie przekaże je do samorządów - deklarują przedstawiciele wojewody.

W piątek 16 września rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka deklarował w rozmowie z TVN24, że "najpewniej w przyszłym tygodniu już będą pierwsze wypłaty dla beneficjentów".

Dodatek energetyczny - dla kogo?

11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3 tys. zł, który przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek jest zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dramat w Legionowie. Spółka musi pożyczyć gigantyczne pieniądze na węgiel, by ogrzać mieszkańców
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE