Dodatek węglowy. Ustawa z luką, kto dostanie dodatkowe pieniądze?

i

Autor: Public Domain Pictures

Dodatek węglowy. Ustawa z luką, kto dostanie dodatkowe pieniądze?

2022-07-25 12:46

Dodatek węglowy 2022 wywołuje ogromne emocje również ze względu na tempo, w jakim zadecydowano o jego wprowadzeniu. Jak się okazało, przepisy mogą zawierać istotną lukę, która potencjalnie zwiększa ryzyko nadużyć. Kto więc ostatecznie dostanie dodatek węglowy? Ustawa pozostawia wiele znaków zapytania.

Dodatek węglowy. Dla kogo dodatkowe sumy?

Głównym celem wprowadzenia dodatku węglowego miała być pomoc tym, którzy do ogrzewania w swoich domach korzystają głównie z omawianego surowca. Wiele wskazuje jednak na to, że nowe przepisy nie zostały sformułowane w sposób wystarczająco ścisły, przez co dają pole do potencjalnych nadużyć.

Teoretycznie każdy, kto ogrzewa węglem, powinien zgłosić ten fakt w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na tej podstawie dałoby się ustalić, które domostwa powinny otrzymać dodatkowe pieniądze, gdyby nie fakt, iż w deklaracji należało wymienić wszystkie wykorzystywane źródła ogrzewania. Tym samym urzędnikom trudno będzie stwierdzić, które źródło jest główne i czy na pewno jest to węgiel. Teoretycznie wnioskodawca powinien to określić, jednak sprawdzenie tego faktu może się okazać dla gminy niemożliwe lub nieopłacalnie czasochłonne.

Czytaj także: 500 Plus dla małżeństw. Kto dostanie pieniądze z Programu Małżeństwo Plus

Dodatek węglowy. Ile można dostać?

Przypomnijmy, że dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł. Jest to dodatek jednorazowy i niezależny od zarobków danej osoby. Bez względu na sytuację materialną każdy wnioskodawca otrzyma więc taką samą sumę.

Dodatek węglowy. Wniosek dla wszystkich będzie taki sam, także online

Jak zaznaczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, "wnioski o dodatek węglowy, podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminy [...] do 30 listopada 2022 roku". Pieniądze powinny zostać wypłacone w terminie do miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Wzór dokumentu będzie taki sam dla całego kraju.

W ustawie zaznaczono, że "wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej". Jeśli zdecydujemy się skorzystać z drugiej z wymienionych opcji, wniosek trzeba będzie zatwierdzić kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego. 

Dodatek węglowy. Co wpisać we wniosku?

Wniosek o dodatek węglowy trzeba będzie uzupełnić przede wszystkim o swoje podstawowe dane - imię, nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL (lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość dla osób bez numeru PESEL) oraz adres. Wnioskodawca będzie musiał wpisać również dane osób, z którymi mieszka, podać numer konta, jeśli chce otrzymać kwotę przelewem, oraz wskazać wspomniane już główne źródło ogrzewania.

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy