Darmowe laptopy dla uczniów. Kto i kiedy je otrzyma? Sprawdź

2023-02-05 18:35
Komputery dla uczniów
Autor: Pixabay Komputery dla uczniów

Wszyscy uczniowie czwartej klasy otrzymają we wrześniu 2023 r. nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Komputery przejdą na własność ucznia.

Laptopy dla uczniów. Zapowiedź premiera

- Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.

- Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom – stwierdził.

Przeczytaj także: Przez cały weekend robili darmowe zakupy za punkty w Żabce

Darmowe laptopy dla uczniów

Teraz, jak poinformował, laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 r. - To jest jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej – podkreślił szef rządu.

- Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (...). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Wyjaśnił, że sprzęt trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych, gdyż tak rekomendują eksperci. - Wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności. Podkreślił, że "dzięki temu, że każdy będzie miał taki sprzęt, będzie możliwe wyrównanie szans".

Komputery przejdą na własność rodziny

Cieszyński poinformował także, że "komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia". Wyjaśnił, że tak samo było z przekazanym sprzętem komputerowym w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, co zdało egzamin.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. - Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze – dodał Cieszyński.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował, że w ostatnich dwóch latach na unowocześnienie szkół wydano 5 mld zł. Zwrócił uwagę, że oprócz Laboratoriów Przyszłości jest również program uzupełniających – Mobilne Laboratoria Przyszłości". Zastrzegł, że jeśli w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to (...) wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych" – powiedział.

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE