Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy

2022-09-23 16:51
Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy
Autor: pixabay.com Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy

Nowy koronawirus Chosta-2 pochodzenia rosyjskiego wykryty przez naukowców. Jest podobny do SARS-CoV-2, ale wykazuje odporność na dotychczasowe szczepionki. Wirus pochodzi od nietoperzy i początkowo uznano, że nie jest groźny dla ludzi. Jednak jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PLOS Pathogens, Chosta-2 może stanowić zagrożenie dla globalnego zdrowia.

Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki?

Wirus odkryto ponad dwa lata temu w pobliżu rosyjskiego Parku Narodowego Soczi. Początkowo uważano, że nie ma zdolności do zarażania ludzi, jednakże szczegółowe badania wykazały, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Co więcej, według naukowców, Chosta-2 jest odporna na dotychczasowe szczepionki chroniące przed Covid-19.

Czytaj także: Kiedy koniec pandemii Covid-19? WHO: "Widzimy kres"

Jak podkreślają naukowcy, Chosta-2 należy do tej samej kategorii wirusów, co SARS-CoV-2, który wywołuje Covid-19. Jednakże przeciwciała osób zaszczepionych lub tych, które były zakażone wariantem omikron, nie zwalczają wirusa Chosta-2.

Czy Chosta-2 jest śmiertelnie niebezpieczny?

Naukowcu z Washington State University i Tulane University uspokajają, że póki co Chosta-2 nie wywołuje poważnych chorób u ludzi, jednakże podobnie jak SARS-CoC-2, może zmutować (zwłaszcza, jeśli spotka się w zwierzęcym organizmie z SARS-CoV-2 i ponownie przeniesie się na człowieka). W związku z tym konieczna jest praca nad kolejnymi szczepionkami.

Covid-19: Ile zachorowań w Polsce?

Łącznie – jak podano w piątek – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 268 049 przypadków. Zmarło 117 431 osób z COVID-19

G. CESSAK: MOŻLIWE, ŻE UDA SIE ZUPEŁNIE WYGASIĆ COVID

Quiz. Jak dobrze znasz pleonazmy? Masło maślane w języku polskim

Pytanie 1 z 12
Wskaż pleonazm:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE