Chłopaki nie płaczą

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wyjątkowy projekt studentów UW

"Chłopaki (nie) płaczą!" Wyjątkowy projekt studentów UW obala stereotypy i zwraca uwagę na ważny problem

2020-06-01 7:03

Chłopaki też mogą płakać, a nawet... powinni! Grupa studentów z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyła projekt, który ma obalić popularny stereotyp i zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne i emocjonalne mężczyzn. Na czym polegają ich działania? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

"Chłopaki nie płaczą"

"Chłopaki nie płaczą" - w ten stereotyp wierzymy już zbyt długo! Grupa studentów z Uniwersytetu Warszawskiego zamierza obalić ten mit. Powstał projekt, który ma zwrócić uwagę na zapomniany temat - zdrowie psychiczne mężczyzn.

Jego głównym celem było zrobienie krótkiego filmu, który uświadamiałby społeczeństwo, że płacz wśród mężczyzn jest czymś absolutnie normalnym i nie należy się tego wstydzić. Bohaterowie opowiadają o swoich uczuciach, mówią w jakich sytuacjach płaczą i opowiadają swoje historie. I choć znaczna część osób odebrała film pozytywnie, padło też wiele negatywnych komentarzy, które tylko udowadniają, że problem istnieje - i to spory.

Czytaj także: Do kiedy jest ważna legitymacja studencka? Gdzie dostać naklejkę na legitymację?

- Po publikacji naszego filmu spotkaliśmy się z bardzo dużą liczbą negatywnych komentarzy. Były to komentarze zarówno kobiet - mówiły, że żadna kobieta, nie chciałaby mężczyzny, który płacze, ale także mężczyzn - komentowali, że nie ma miejsca na płacz w przestrzeni publicznej - tłumaczy współautor projektu, Wojciech Jędral.

Autorzy projektu podkreślają też, że otrzymali wiele wiadomości od osób, które mówiły, że taki projekt jest potrzebny, bo temat męskiej depresji czy emocjonalności jest pomijany w przestrzeni publicznej.

Co na to eksperci?

- U mężczyzn bardzo często ma miejsce brak ekspresyjności uczuć. Nie chodzi o to, że mężczyźni nic nie czują, tylko nie potrafią o tym mówić. Bardzo dużym problemem nadal w naszym kraju jest wychowanie małych chłopców, którym zakazuje się płaczu i odczuwania słabości. To później niestety procentuje na relację tych mężczyzn - mają bardzo chłodne relacje z samym sobą, mają problem z tym, by powiedzieć, że nie mogą sobie poradzić z pewnymi emocjami - tłumaczy psychoterapeutka, Marlena Ewa Kazoń.

Czytaj także: Przemoc domowa w izolacji. "Wiesz, co się dzieje za ścianą? Nie milcz"

- Mężczyźni są tak samo wrażliwi jak kobiety, ale tego nie okazują, więc tę emocjonalność się im odbiera. To może skutkować dużymi problemami w relacjach partnerskich i rodzinnych - dodaje Kazoń.

Sprawdź płeć swojego mózgu! Jesteś kobietą czy mężczyzną?

Pytanie 1 z 10
Słyszysz niewyraźne "miau". Jak łatwo możesz zlokalizować kota bez rozglądania się dookoła?
Depresja - choroba śmiertelna