Ceny karpia w Warszawie. Tak drogo na bazarach jeszcze nie było

2022-12-24 12:37

Ze względu na rekordową inflację tegoroczne święta będą wyjątkowo drogie. Ceny niektórych produktów są wręcz szokujące. Szczególnie zaskakują ceny karpia, bez którego trudno wyobrazić sobie tradycyjną wigilię. Sprawdziliśmy ceny tej popularnej ryby na kilku bazarach w Warszawie.

Karp to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Nie może zabraknąć go na wigilijnym stole. Choć hodowany i poławiany na dużą skalę, wkrótce może stać się ekskluzywną rybą - wszystko za sprawą rekordowej ceny.

Cena karpia 2022 w Warszawie

Sprawdziliśmy, w jakiej cenie można kupić karpia na popularnych warszawskich bazarach - w Hali Mirowskiej i na Wiatracznej, a także w największych marketach.

W ubiegłym roku kilogram żywego karpia kosztował ok. 25 zł. Za tuszkę płaciliśmy ok. 35-40 zł, najdroższy był oczywiście filet - ok. 45 zł. Już wówczas była mowa o drogim karpiu. Tegoroczne ceny są jednak o wiele wyższe.

Cena kilograma karpia - filet bez ości - na warszawskiej Hali Mirowskiej waha się od 80 do nawet 90 złotych! Tuszka karpia kosztuje ok. 62 złotych. Trochę tańszy jest karp patroszony - 55 zł za kilogram. Ceny na innych stołecznych stoiskach są bardzo podobne.

Żywy karp na bazarze przy rondzie Wiatraczna kosztuje 30 zł za kilogram.

Ceny karpia w marketach

Tak na początku grudnia wyglądały ceny karpia w popularnych marketach.

Lidl - płaty ze skórą - 6,99 zł/100 g, karp dzwonko – 7,49 zł/100 g.

Carrefour - cały karp - 28,90 zł/kg. Tuszka, dzwonka - ok. 43-45 zł/kg

Aldi - świeży karp z polskich hodowli - 5,99 zł/100 g

Dino - karp mrożony, filet - 69,99 zł/kg

Kaufland - karp świeży 4,79 zł/100 g, karp świeży dzwonka 4,89 zł/100 g, karp świeży filet nacinany 6,99 zł/100 g.

Dlaczego jest tak drogo? Handlarze i hodowcy wskazują choćby na wysokie ceny kukurydzy, którą karmi się karpie. Pod uwagę należy także wziąć wyższe koszty transportu, związane z rekordowymi cenami paliw.

Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE