Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w stylu Świdermajer powstanie w Wawrze

2021-12-08 20:05
Wizualizacja projektu Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
Autor: Materiały prasowe

Będzie mieć trzy funkcje, a jego bryła nawiąże do tradycyjnego stylu architektonicznego okolicy. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w ciągu dwóch lat wyrośnie w Wawrze między ulicami Patriotów i Mrówczą. To nie tylko budynek, ale też cały obszar terenów rekreacyjnych i parkowych.

Bydgoszczanin kolekcjonuje bombki z czasów PRL

Jeden budynek, trzy funkcje

Drewno, ornamenty i wykończenie przywołujące na myśl sanatoria przełomu XIX i XX wieku. Tak z zewnątrz ma wyglądać Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. W środku mieścić się będzie między innymi żłobek dla 150 dzieci.

- Obiekt ma służyć jako żłobek, dom dziennego pobytu dla seniorów oraz ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością - mówi wiceburmistrz Wawra, Leszek Baraniewski. - Mamy tu też rozwiązania typowe dla funkcji sanatoryjnej. Tego typu obiekty mają cel integracji mieszkańców naszej dzielnicy.

Jury przez 3 dni obradowało nad siedmioma zgłoszonymi projektami budynku. Zwycięzcę ogłoszono 7 grudnia. Pierwszą nagrodę dostała pracownia BDR Architekci. - Wybrany projekt jest najbardziej zbliżony do Świdermajerów na linii otwockiej i tych pozostałych w Wawrze - mówi wiceburmistrz Baraniewski, który sam zasiadał w jury.

Atrakcje na zewnątrz i w środku

Dach budynku ma być pokryty roślinnością, znajdą się też na nim panele fotowoltaiczne. Ważnym elementem jest zieleń parkowa i leśna. Cały obiekt będzie wyposażony w drogi wewnętrzne z wyznaczonymi miejscami parkingowymi.

- W zespole budynków znajdzie się kawiarnia oraz sale gimnastyczne, które będą służyły zarówno seniorom, jak i osobom z niepełnosprawnością. Będzie też fajne patio, wychodzące na przestrzenny park. W tej chwili w tym miejscu jest też taki leśny park zabaw. I on zostanie wkomponowany w architekturę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej - mówi wiceburmistrz Baraniewski.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej ma powstać do 2023 roku. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 26 mln zł.

Dopasuj legendarny film do reżysera. Bez 11/15 nie pokazuj się w kinie

Pytanie 1 z 15
"Ojciec Chrzestny"

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE