Gigantyczne ceny paliw: Jak jeździć, żeby było taniej?

2022-09-12 12:34
Nawet 6 zł za litr paliwa. Jak jeździć, żeby było taniej?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Ceny paliw na stacjach benzynowych wciąż są gigantyczne. Eksperci zapowiadają zbliżające się obniżki, ale będzie trzeba na nie poczekać. Możemy jednak jeździć tak, by nasz samochód palił mniej! Jak to zrobić? Przeczytaj o sprawdzonych sposobach!

Ceny paliw przez ostatnie miesiące drastycznie wzrosły. Podczas pandemii paliwo było znacznie tańsze - to ze względu na niższy popyt. Teraz za benzynę zapłacimy nawet  ponad 7 zł za litr. Wysokie ceny są spowodowane m.in. wysoką inflacją i brakiem stabilności polskiej waluty. Do kraju importujemy ropę naftową, za którą trzeba zapłacić w dolarach. Im słabszy jest polski złoty, tym więcej płacimy za ropę. Co robić, żeby płacić mniej? Wiele zależy od tego w jaki sposób korzystamy z pojazdu!

Czytaj także: Na Mazowszu niemal najdroższe paliwo w Polsce! Wiemy, kiedy ceny spadną

Co zrobić, by płacić mniej za paliwo?

Na ceny wpływu nie mamy ale wystarczy skorzystać z kilku tricków, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze! Chodzi o ekonomiczną jazdę. Jak to zrobić?

Jak podkreśla instruktor jazdy, Maciej Kulka - ekonomia za kółkiem zaczyna się zanim wsiądziemy do samochodu! - Najlepiej z domu wyjść pół godziny wcześniej. Jeśli mamy jechać do pracy, na jakieś spotkanie - najlepiej wyjechać tak, żeby się nie spieszyć. Wybrać sobie jakąś trasę bezpieczną, nieagresywną, spokojną - mówimy tutaj o technice jazdy. Nie gaz - hamulec, tylko przewidziana trasa wcześniej, zaplanowana - tłumaczy.

Czytaj także: Zatankował na tej samej stacji benzynowej teraz i rok temu. Pokazał paragon! To więcej niż szok. Co za drożyzna!

Warto też być wcześniej przygotowanym na zmianę świateł na skrzyżowaniu, tak by nie hamować i nie ruszać gwałtownie. To też przekłada się na większe zużycie paliwa. Sprawdźmy też, co przewozimy w bagażniku. Każdy kilogram zbędnego bagażu oznacza częstsze wizyty na stacji benzynowej.

Podajemy tylko fragment przysłowia! Wiesz, jakiego słowa brakuje?

Pytanie 1 z 10
"Polegać jak na ..."

Ekonomiczna jazda: Jak płacić mniej za paliwo? [LISTA WSKAZÓWEK, TRICKI]

Żeby zapłacić mniej za paliwo należy:

  • zaplanuj jazdę,
  • pilnuj ciśnienia w oponach,
  • nie śpiesz się,
  • unikaj agresywnych tras,
  • nie zatrzymuj się i nie ruszaj gwałtownie,
  • nie woź w samochodzie zbędnych rzeczy - każdy kilogram to większe zapotrzebowanie na paliwo,
  • dbaj o stan techniczny samochodu.
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do laryngologa?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE