Budżet Obywatelski z jubileuszem. Przed nami dziesiąta edycja, znamy termin zgłoszeń

2022-11-24 18:47
Warszawa
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Każdego roku mieszkańcy Warszawy mogą zdecydować, na co przeznaczą 0,5% budżetu miasta - to właśnie Budżet Obywatelski. Mieszkańcy zgłaszają i głosują na projekty, które najbardziej im się podobają. Jak będzie w tym roku?

Jubileusz Budżetu Obywatelskiego

To już dziesiąty raz, kiedy mieszkańcy będą głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Warszawiacy kolejny raz będą mogli zdecydować, na co miasto wyda ponad 101 milionów złotych z budżetu.

- Zaczynamy zgłaszanie projektów od 1 grudnia, jest na to trochę czasu, bo aż do 25 stycznia. Każdy taki projekt musi mieć dołączoną listę poparcia. Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec i mieszkanka Warszawy. Nie trzeba być zameldowanym, pełnoletnim ani płacić podatków w Warszawie, wystarczy, że tu mieszkamy - mówi Justyna Piwko z Urzędu Miasta.

Polecany artykuł: Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik. "Przyszłość jest dziś. Misja: Ziemia"

Wiele zrealizowanych pomysłów

W trakcie dziewięciu poprzednich edycji zrealizowano ponad 4000 pomysłów mieszkańców. Warszawiacy coraz chętniej zgłaszają swoje propozycje. Tylko w zeszłym roku złożono ich aż 1943, do głosowania dopuszczono 1327, a wybrano - 326.

- Mieszkańcy chętnie się angażują w ten proces. Chcą dzielić się swoimi pomysłami, mieć wpływ na to, jak wygląda Warszawa. Jesteśmy zadowoleni z tej idei. Takie dzielnice jak Ursynów, Mokotów, Białołęka przodują pod względem zgłoszeń, a najmniej jest ich w Wesołej czy Rembertowie, ale czekamy na zgłoszenia - dodaje Piwko.

Do 25 stycznia będą odbywały się konsultacje z władzami miasta, które mają pomóc przy zgłaszaniu projektów.

Potworna BIEDA! Polacy szperają w ŚMIETNIKACH. Serce mi KRWAWI | Komentery

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE