Warszawa

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Budżet Obywatelski z jubileuszem. Przed nami dziesiąta edycja, znamy termin zgłoszeń

2022-11-24 18:47

Każdego roku mieszkańcy Warszawy mogą zdecydować, na co przeznaczą 0,5% budżetu miasta - to właśnie Budżet Obywatelski. Mieszkańcy zgłaszają i głosują na projekty, które najbardziej im się podobają. Jak będzie w tym roku?

Jubileusz Budżetu Obywatelskiego

To już dziesiąty raz, kiedy mieszkańcy będą głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Warszawiacy kolejny raz będą mogli zdecydować, na co miasto wyda ponad 101 milionów złotych z budżetu.

- Zaczynamy zgłaszanie projektów od 1 grudnia, jest na to trochę czasu, bo aż do 25 stycznia. Każdy taki projekt musi mieć dołączoną listę poparcia. Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec i mieszkanka Warszawy. Nie trzeba być zameldowanym, pełnoletnim ani płacić podatków w Warszawie, wystarczy, że tu mieszkamy - mówi Justyna Piwko z Urzędu Miasta.

Polecany artykuł: Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik. "Przyszłość jest dziś. Misja: Ziemia"

Wiele zrealizowanych pomysłów

W trakcie dziewięciu poprzednich edycji zrealizowano ponad 4000 pomysłów mieszkańców. Warszawiacy coraz chętniej zgłaszają swoje propozycje. Tylko w zeszłym roku złożono ich aż 1943, do głosowania dopuszczono 1327, a wybrano - 326.

- Mieszkańcy chętnie się angażują w ten proces. Chcą dzielić się swoimi pomysłami, mieć wpływ na to, jak wygląda Warszawa. Jesteśmy zadowoleni z tej idei. Takie dzielnice jak Ursynów, Mokotów, Białołęka przodują pod względem zgłoszeń, a najmniej jest ich w Wesołej czy Rembertowie, ale czekamy na zgłoszenia - dodaje Piwko.

Do 25 stycznia będą odbywały się konsultacje z władzami miasta, które mają pomóc przy zgłaszaniu projektów.

Potworna BIEDA! Polacy szperają w ŚMIETNIKACH. Serce mi KRWAWI | Komentery

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity