Błyskawica na neonie wywołała burzę. Jak symbol Strajku Kobiet znalazł się na siatkarce?

2020-11-27 22:21 MF
Błyskawica na neonie wywołała burzę. Jak symbol Strajku Kobiet znalazł się na siatkarce?
Autor: Wikipedia Neon przed dodaniem błyskawicy

Burza po błyskawicy w neonie siatkarki. Niemal sześćdziesięcioletni neon z placu Konstytucji zyskał nowy wygląd - na czerwonym stroju pojawiła się czerwona błyskawica, która nawiązuje do Strajku Kobiet.

Na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie ruszyły prace archeologiczne. Czego szukają pod ziemią?

Neon siatkarki z błyskawicą Strajku Kobiet

Kultowy warszawski neon ma nowy symbol. Na stroju "Siatkarki" z Placu Konstytucji pojawiła się błyskawica, która nawiązuje do Strajku Kobiet. Błyskawica wywołała małą burzę w internecie. Jednym pomysł się podoba, innym nie, a według konserwatora - budynek, na którym stoi neon, jest zabytkiem - więc ma zastrzeżenia.

- Uważam, że to jest bardzo ciekawa interwencja artystyczna, natomiast czysto urzędowo - w takich sytuacjach, tego typu ingerencje wymagają zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - komentuje stołeczny konserwator zabytków, Michał Krasucki

Czytaj też: Wyprowadzają psy mimo zakazu. Będzie więcej kontroli Straży Miejskiej w Lesie Kabackim?

Neon - siatkarka w Warszawie

Neon w 2006 roku dzięki Fundacji Galerii Foksal został odrestaurowany. Zdaniem Aleksandry Ściegiennej z Fundacji - to nie jest zabytek.

- Mam nadzieję, że interwencja artystki w instalację neonu, którym ona się zaopiekowała, pozwoli w końcu na wpisanie tego neonu do rejestru zabytków, a tym samym zostanie on objęty także opieką miasta - mówiła Aleksandra Ściegienna z Fundacji Galerii Foksal 

Na takiej opiece fundacji zależy, bo neon jest niezwykle delikatny i wymaga częstego serwisowania, a to generuje koszty.

To, czy błyskawica zostanie na stałe z siatkarką, zależy od artystki i od wspólnoty mieszkaniowej budynku, na którym neon się znajduje. To dlatego, że prawnym właścicielem dzieła jest właśnie wspólnota.

Czytaj też: Mieszkańcy nie chcą placu zabaw w Parku nad Dolinką Służewiecką. Powstała petycja

Rafał Maciaszek - "Łowca obcych". W całej Polsce odławia gatunki obce i inwazyjne