Blisko 160 tys. zachorowań na grypę w tydzień! Siedem osób zmarło [KORONAWIRUS VS GRYPA]

2020-03-17 16:09
Koronawirus vs grypa
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Ponad 158 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - to dane z jednego tygodnia! Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny - siedem osób zmarło. Jak uchronić się przed grypą? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Koronawirus

Świat walczy z pandemią koronawirusa. W Polsce odwołano już imprezy masowe, zamknięto szkoły, uczelnie, a także instytucje kultury. Od soboty zamknięte są puby, restauracje i galerie handlowe. Z najnowyszych danych wynika, że w Polsce od 4 marca zdiagnozowano 221 przypadków koronawirusa. Pięć osób zmarło.

Grypa

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Polsce w drugim tygodniu marca,
czyli w dniach 8-15 marca odnotowano 158 tys. 677 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Siedem osób zmarło. Nie było wśród nich dzieci. Dwa przypadki śmiertelne odnotowano w województwach podkarpackim i wielkopolskim, po jednym w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, łódzkim.

Z powodu grypy lub jej podejrzenia do szpitala skierowano w tym okresie 1 228 osób, najwięcej z tych osób miało objawy ze strony układu oddechowego.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność.

Koronawirus vs Grypa

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, COVID - 19 powoduje więcej zgonów niż grypa sezonowa. Okło 3,4 proc. potwierdzonych przypadków COVUD - 19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 proc. Jednocześnie COVID-19 nie przenosi się tak szeroko jak grypa.

Jak myć ręce, aby chronić się przed koronawirusem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE