Ćwiczenia Straży Miejskiej

i

Autor: Dagmara Kendzior

Będą jeździli bezpieczniej! Strażnicy miejscy przeszli szkolenia

2022-05-13 16:54

Strażnicy miejscy przeszli szkolenia, dzięki którym będą bezpieczniej poruszać się po drodze w przypadku zaistnienia awaryjnych sytuacji - wpadnięcia w poślizg czy omijania nagle pojawiającej się przeszkody. To były ćwiczenia, ale nie zabrakło stresu!

Podczas ćwiczeń strażnicy mogą jeszcze popełniać błędy, gdyż będą na bieżąco instruowani i poprawiani przez instruktorów, ale chodzi o to, by nie popełniali tych samych błędów w rzeczywistości.

- Są sytuacje, że nasi kierowcy muszą włączyć sygnały uprzywilejowania i muszą jeździć szybko - mówi Krzysztof Hajdas z zespołu prasowego warszawskiej Straży Miejskiej. - Ale chodzi o to, że mają jechać i szybko, i bezpiecznie. Im więcej ćwiczą, tym mniejsze jest ryzyko, że gdzieś na drodze dojdzie do niepokojących zdarzeń.

A czy takie jazdy są trudne? Okazuje się, że tak - i to bardziej, niż się wydaje. Aby nabrać wprawy w takiej jeździe, potrzeba wielu lat. Dziś strażnicy ćwiczyli m.in. kontrolowany poślizg.

- Tutaj akurat używa się hamulca ręcznego i to jest kontrolowane, ale w prawdziwych sytuacjach kierowca nie myśli o tym, którego hamulca użyć, tylko działa instynktownie - tłumaczy nam jeden z instruktorów. - I właśnie o to chodzi, by kierowcy wypracowali sobie takie zachowania instynktowne, aby w prawdziwym, niekontrolowanym zdarzeniu zareagowali prawidłowo.

Nowe przejścia dla pieszych w centrum Warszawy. Czy to rewolucja dla Stolicy?

Szkolenie objęło szeroki zakres manewrów.

- Główny nacisk kładziemy na prawidłowe trzymanie rąk na kierownicy oraz uczymy się zminimalizować zjawisko podsterowności i nadsterowności (sytuacje, które spotykamy podczas np. złapania poślizgu zimą - red.), dobieramy również prawidłowy i optymalny tor jazdy, aby zmniejszyć siłę odśrodkową działającą na pojazd - mówi st. inspektor Hubert Szymański, instruktor. - Symulujemy również sytuacje, które mogą się pojawić normalnie w ruchu drogowym, np. nagle pojawiające się przeszkody - dodaje.

- To są szkolenia cykliczne, podzielone na kilka etapów - wyjaśnia Krzysztof Hajdas. - Robimy je parę razy w roku. Nie zawsze od razu jeździ się idealnie, jak możemy zobaczyć - nie każdemu wychodzi to idealnie, bo nie jest to łatwe, ale właśnie o to chodzi - żeby ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Bo tutaj jeszcze można popełniać błędy, a na drodze - trzeba ich unikać.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Slang sprzed lat. Jak dobrze go znasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 7
"Minuta osiem" to zwrot oznaczający odłożenie czegoś na później.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE