Andrzej Duda przerywa milczenie ws. protestów i aborcji. Jest zaskoczony decyzją TK?

2020-10-28 21:36
Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa!
Autor: fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda przerywa milczenie ws. decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Polski przyznał, że początkowo cieszył się z decyzji sędziów, ale liczył na dyskusję w tej kwestii. Głos zajęła też małżonka prezydenta, Agata Duda. Co pierwsza dama myśli o protestach w Polsce i zaostrzeniu ustawy aborcyjnej? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Protest studentek UŚ w Katowicach

Spis treści

  1. Prezydent zaskoczony decyzją Trybunału Konstytucyjnego?
  2. Czy prezydent zgadza się z opinią swojej córki Kingi Dudy?
  3. Zaskakujące słowa prezydenta Dudy ws. aborcji
  4. Czy Andrzej Duda wspiera protesty ws. aborcji?
  5. Agata Duda przedstawia stanowisko ws. aborcji

Prezydent zaskoczony decyzją Trybunału Konstytucyjnego?

- Kobiety, które protestują - rozumiem. Wszyscy znają moje poglądy i wiedzą, że jestem przeciwnikiem aborcji. W pierwszej chwili byłem zadowolony z wyroku Trybunału. Spodziewałem się jednak, że Trybunał zostawi czas na to, by podyskutować - powiedział prezydent Andrzej Duda na antenie Polsatu.

Czytaj także: Kinga Duda zabrała głos w sprawie protestów kobiet! 'Rozumiem oburzenie kobiet wywołane wyrokiem'

Czy prezydent zgadza się z opinią swojej córki Kingi Dudy?

- Jestem dumny z mojej córki. Teraz jest trudno zająć głos w tej sprawie. Jej zdanie jest odmienne od mojego. Ja jestem bardziej konserwatywny, ona jest bardziej liberalna - podkreślił prezydent Duda w programie "Gość Wydarzeń".

Zaskakujące słowa prezydenta Dudy ws. aborcji

Prezydent podkreślił, że jego zdaniem decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji trzeba jeszcze przedyskutować.

- Jeżeli kobieta ma urodzić dziecko, które praktycznie natychmiast będzie martwe,to jest to narażanie jej na niewyobrażalne cierpienie psychiczne i fizyczne Nie można jej skazywać na takie cierpienie psychiczne i fizyczne (...). To kobieta musi zadecydować. Ja rozumiem zaniepokojenie wśród kobiet. - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że należałoby wypracować kompromis, a w dyskusjach powinni wziąć udział przede wszystkim specjaliści i kobiety.

Czytaj także: Protesty kobiet 28.10.2020 w Polsce. Polki wychodzą na ulice [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]

- Tutaj swoboda, wolność wyboru kobiety musi być dla niej zachowana. To ona musi w swoim sumieniu zdecydować, co w tej sytuacji rzeczywiście chce zrobić i tutaj ja rozumiem to zdenerwowanie kobiet, rozumiem to olbrzymie zaniepokojenie - podkreślił.

Czy Andrzej Duda wspiera protesty ws. aborcji?

- Nie dziwię się gniewowi i pewnej obawie kobiet, które ostatnio protestowały. Nie dziwię się kobietom, które odczuwały dyskomfort i obawę. Ja sam rozmawiałem z wieloma kobietami i słuchałem ich argumentów. Dlatego wiem, że zaniepokojenie jest bardzo duże. W granicach prawa wolno protestować. Jeśli opozycja namawia do protestowania w ramach prawa - jest wolność zgromadzeń. Ale agresja czy obrażanie uczuć religijnych. Agresja słowna czy fizyczna - to nie jest zgodne z demokratycznymi zasadami. Z całą mocą to potępiam. Tę sprawę można spokojnie załatwić. I te zachowania w tym przypadku nie są uzasadnione. Spotkania, gdzie gromadzi się wiele osób, grożą poważnym wzrostem zachorowań. Mówię to zwłaszcza do młodych ludzi. To są okazje do roznoszenia zakażenia - podkreślił prezydent.

Czytaj także: Agata Kornhauser-Duda zajęła głos ws. aborcji. Zaskakujące słowa pierwszej damy

Agata Duda przedstawia stanowisko ws. aborcji

Głos zabrała też małżonka prezydenta, Agata Kornhauser-Duda. -Stawiam pytanie. Czy każdy jest zdolny do heroizmu? I czy kobiety muszą być zmuszane do heroizmu. Mam tutaj wątpliwości - podkreśliła pierwsza dama.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE