Ceny paliw. 9 złotych za litr diesla. Analityk kreśli czarny scenariusz

2022-11-29 11:16
paliwo, benzyna
Autor: Pixaby Rekordowe ceny paliw

9 złotych za litr oleju napędowego? To realny scenariusz, biorąc pod uwagę zbliżające się embargo na rosyjską ropę i koniec rządowej "tarczy antyinflacyjnej" - uważa analityk rynku paliw dr Jakub Bogucki. Aktualnie cena diesla wynosi ok. 8 zł, a benzyny poniżej 7 zł.

Ceny paliw - listopad 2022

W pierwszych dniach listopada ceny paliw pozostają na rekordowych poziomach. Za litr diesla kierowcy płacą ponad 8 zł (średnio 7,99-8,12 zł), staniała nieco benzyna (6,69-6,84 zł), z kolei autogaz kosztuje około 3 zł (2,99-3,09 zł).

W najbliższych dniach nie ma co liczyć na obniżki cen diesla, tanieć ma natomiast benzyna. - Myślę, że benzyna stanieje o kilkanaście groszy w porównaniu do ubiegłego tygodnia - prognozuje w rozmowie z eska.pl dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.

Ale to nie koniec złych informacji dla właścicieli pojazdów z silnikami diesla.

Embargo na dostawy ropy z Rosji

5 grudnia zacznie obowiązywać embargo na dostawy ropy z Rosji drogą morską, a dwa miesiąca później - od 5 lutego - embargo na gotowy produkt, czyli olej napędowy. Biorąc pod uwagę fakt, że rządowa "tarcza antyinflacyjna" (8-proc. zamiast 23-proc. stawki VAT na paliwa;obniżka stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego) obowiązuje tylko do końca 2022 roku, to cena diesla na stajach paliw po 1 stycznia 2023 roku może sięgnąć 9 zł - uważa dr Bogucki.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE