5 autobusów MZA pojechało do Mikołajowa! Pomogą Ukrainie

2022-05-12 14:59
5 miejskich autobusów pojechało do Mikołajowa
Autor: Miasto Stołeczne Warszawa

Zostały wycofane z eksploatacji i mogły trafić na sprzedaż. Zamiast tego pojechały na Ukrainę. To autokary MZA, które wypełniono zamiennymi częściami i kilkunastoma tonami darów. O 4 rano kierowcy warszawskiego transportu publicznego wyruszyli w kierunku wschodniej granicy - przy niej autobusy MZA odbierają Ukraińcy, którzy dojadą nimi do Mikołajowa.

Przekazane autobusy wcześniej jeździły po ulicach Warszawy. Zostały już wycofane z eksploatacji, lecz wszystkie są w pełni sprawne. - To są autobusy bardzo dobrej jakości, Solarisy Urbino 18 z 2007 roku - zaznacza Adam Stawicki, rzecznik MZA. - Mamy nadzieję, że jeszcze przez wiele lat posłużą mieszkańcom Mikołajowa. Zazwyczaj takie autobusy po wycofaniu trafiają na sprzedaż, ale tym razem MZA wysyła je Ukraińcom. - Na ich pokładzie znajdują się zestawy części zamiennych do autobusów, a także pomoc humanitarna: środki higieniczne, czystości, żywność, poduszki, materace i tak dalej. Wszystko to, co uważamy, że może się przydać w Mikołajowie, który jest praktycznie na linii frontu.

Express Biedrzyckiej - Jan Strzeżek: Z Ziobrą zostanie garstka ludzi

W środę, 12. maja o 4 rano kierowcy MZA wyjechali autobusami w kierunku wschodniej granicy. Sam przejazd to około 8 godzin. Później autokary odbierają kierowcy z Ukrainy, którzy udadzą się nimi do Mikołajowa. Tych, którzy obawiają się, że brak autobusów zaszkodzi komunikacji publicznej można uspokoić: - One i tak miały być wycofane, a poza tym, dbając o komfort pasażerów, sprowadzamy nowe autobusy - w wakacje pojawi się partia zamówionych 2 lata temu autobusów Autosan Sancity, czyli przegubowe autobusy na gaz ziemny - dodaje Adam Stawicki.

Niewykluczone, że w przyszłości kolejne sprawne, ale wycofane z eksploatacji autobusy trafią na Ukrainę. - Mamy już wystąpienia z innych miast, m.in. z Charkowa, Równego, Iwano-Frankiwska - mówi rzecznik MZA. - W bliżej lub dalszej przyszłości niewykluczone, że też wyślemy tam zestawy autobusów. Miejskie Zakłady Autobusowe są zaangażowane w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom od pierwszego dnia wojny. Autobusy Spółki przewoziły uchodźców do miejsc ich tymczasowych zakwaterowań, natomiast w halach przy ulicy Włościańskiej powstał wielki punkt koordynacyjno-przeładunkowy, do którego trafiają dary nadsyłane do Warszawy z wielu miast Polski oraz całej Europy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz o markach, których już nie ma

Pytanie 1 z 10
Przedsiębiorstwo lotnicze zaczęło produkować te samochody w 1947 roku. Chodzi o markę
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE