4 tys. metrów kwadratowych na pomoc uchodźcom. Przy Towarowej powstał wyjątkowy punkt

2022-05-20 7:44
Punkt wydawania pomocy rzeczowej w centrum
Autor: materiały prasowe

Przy Towarowej 25A otwarto właśnie ogromne centrum pomocy, które ma służyć przede wszystkim osobom z Ukrainy, ale także innym uchodźcom. Wsparcie znajdą tutaj ci, którzy mają już gdzie mieszkać lub co jeść, ale chcą wiedzieć jak dalej zorganizować swoje życie w Polsce.

Otwarcie Centrum Pomocy Uchodźcom przy rondzie Daszyńskiego

Pomoc w pracy i nie tylko

Uchodźcy będą mogli tu znaleźć kompleksową pomoc, począwszy od tej psychologicznej.- Jest pomoc psychologiczna, pomoc rzeczowa, pomoc zawodowa. Jest także pokój zabaw dla dzieci... Jesteśmy przygotowani na udzielanie takiej pomocy w dłuższym czasie - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska i dodaje, że budynek jest duży i daje możliwość zaaranżowania kolejnych pomieszczeń. Pomocy na miejscu może szukać każdy obywatel z Ukrainy i nie potrzeba do tego wcześniejszych zapisów. - Ukraińcy przyjechali tutaj nie z własnej woli 24 lutego - zaznacza Maksym Muzyczko, I sekretarz ambasady Ukrainy - Osoby, które chcą i mogą pracować, chcą zarobić na potrzeby siebie i swojej rodziny. Trzeba im w tym pomóc. Chodzi też o formalności, załatwienie im dokumentów. Jedno z pomieszczeń stanowić będzie właśnie biuro pośrednictwa pracy. Na miejscu będzie można się dowiedzieć o dostępności aktualnych ofert pracy lub zgłosić się pod kątem tego, jakiej pracy się poszukuje. - Zachęcamy też pracodawców, aby się do nas zgłaszali - mówi Renata Makuch, gospodarz Centrum Pomocy Imigrantom i Uchodźcom w Warszawie.

Psycholog i doradca ds. integracji

W Centrum Pomocy zatrudnieni będą zarówno psycholodzy do pracy z dorosłymi, jak i dziećmi. Prowadzone będą terapie indywidualne jak i grupowe. Kolejne pomieszczenie będzie głównym pomieszczeniem przyjmowania uchodźców. Są w nim cztery stanowiska, przy których przyjmować będą doradcy ds. integracji. Uchodźcy będą mogli opowiedzieć im swoją historię i powiedzie też o tym, jakie mają potrzeby.

Jednak Renata Makuch przyznaje, że najwdzięczniejszym pomieszczeniem całego centrum jest... sala zabaw dla dzieci! W tym miejscu każda mama, która będzie umówiona do specjalisty w centrum, będzie mogła zostawić dziecko pod opieką.  - Są tutaj też stoliki, bo planujemy niebawem zajęcia z języka polskiego - zaznacza Renata Makuch. Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00. Jego adres to Towarowa 25A.

Jak wiele niewidzialnej pracy wykonujesz w waszym domu?

Pytanie 1 z 13
Jeśli Ty nie zauważysz, że podłoga jest brudna, a w koszu na pranie jest pełno ubrań, nikt inny nie zauważy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE