250 tys. pasażerów jednego dnia. Rekord PKP Intercity

2022-08-17 15:10
Pociąg
Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS Rekordowe zainteresowanie pociągami

To absolutny rekord! W czasie sierpniowego długiego weekendu po raz pierwszy w historii została przekroczona liczba 250 tys. osób przewiezionych jednego dnia pociągami PKP Intercity.

W sumie w sierpniowy długi weekend, od piątku do poniedziałku, pociągami PKP Intercity podróżowało blisko milion osób.

Rekord PKP Intercity

"Rekordowym dniem był piątek 12 sierpnia – tego dnia aż 251 tys. osób wybrało się w podróż z PKP Intercity. Poprzedni rekord dzienny został ustanowiony 19 czerwca br., kiedy na pokłady pociągów PKP Intercity wsiadło 247 tys. podróżnych" - podała spółka w środę.

Aby zapewnić jak najwięcej dodatkowych miejsc, w długi weekend 216 pociągów zostało wzmocnionych 377 wagonami.

PKP bije rekordy. A co z punktualnością?

Punktualność pociągów PKP Intercity w drugim kwartale tego roku byłaby wyższa i wyniosłaby 87,56 proc., gdyby nie powody, na które przewoźnik nie miał wpływu - poinformowano.

Według danych opublikowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w drugim kwartale tego roku punktualnie do stacji docelowej przyjechało 68 proc. pociągów.

"Biorąc pod uwagę opóźnienia, na które PKP Intercity miało wpływ, punktualność pociągów w drugim kwartale 2022 roku wyniosła 87,56 proc." - poinformowało biuro prasowe przewoźnika.

Jak wyjaśnia PKP Intercity, wśród sytuacji, na które przewoźnik nie miał wpływu, były m.in. opóźnienia wtórne wynikające z opóźnienia powstałego po stronie Kolei Ukraińskich.

"Odnotowaliśmy 451 przypadków opóźnionych pociągów PKP Intercity wyjeżdżających z przejść granicznych z Ukrainą. Dodatkowo część składów była niepunktualna, ponieważ czekała na uchodźców z Ukrainy, głównie na stacji w Przemyślu, aby sprawnie przewieźć ich w dalsze rejony kraju" - wskazuje PKP Intercity.

Wpływ na punktualność mają także takie wydarzenia jak np. trudne warunki atmosferyczne, skutkujące m.in. uszkodzeniami taboru, sieci trakcyjnej czy przeszkodami na torach (powalone drzewa), jak również wypadki z udziałem ludzi, w tym próby samobójcze, interwencje Policji, SOK lub służb medycznych.

Jak poinformował przewoźnik, w drugim kwartale br. na tory wyjechało blisko 35 tysięcy pociągów PKP Intercity. "Tutaj należy pamiętać o tym, że jeżdżą one przez całą Polskę i sytuacje, które występują lokalnie, mają potem wpływ ruch także innych składów w innych częściach Polski. Opóźnienie jednego pociągu, zależne lub niezależne od PKP Intercity, oddziałuje na punktualność kolejnych składów" - wyjaśniono.

Dodano, że wśród przyczyn opóźnień będących po stronie PKP Intercity, poza tymi związanymi z obsługą ruchu, około 6 proc. wszystkich przypadków spowodowana była różnego rodzaju usterkami taboru.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji" do 2030 roku spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz stacje postojowe.

Przeczytaj także: Nietypowe dźwięki na Grochowie. To hałas ze stacji Olszynka Grochowska

Alarmy na Grochowie nie dają spać mieszkańcom. Tak wyją pociągi na Olszynce Grochowskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE