Nietypowe dźwięki na Grochowie. To hałas ze stacji Olszynka Grochowska

2022-09-01 8:30
Olszynka Grochowska
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS PKP Olszynka Grochowska

Mieszkańcy Pragi-Południe co kilka dni muszą mierzyć się z ogromnym hałasem, jaki dobiega ze stacji postojowej Olszynka Grochowska. Nietypowe dźwięki wydają pociągi - zarówno w nocy jak i w dzień. Sygnały alarmowe pojawiają się w sytuacji uruchomienia sygnału przeciwpożarowego w składach Pesa DART. Mimo że PKP Intercity problem zna, to od lat sytuacja się nie zmienia.

"Co to za przeraźliwy dźwięk"; "czy ktoś wie co tak wyje?" - takie pytania regularnie zadają na facebookowych grupach mieszkańcy Grochowa i okolic.

Nietypowy dźwięk na Grochowie. To alarm z pociągów

Źródłem hałasu są pociągi ze stacji postojowej Olszynka Grochowska - to największa taka stacja w Polsce. Sygnały alarmowe pojawiają się w sytuacji uruchomienia sygnału przeciwpożarowego w składach ED161 (Pesa DART). Dzieje się to nawet co kilka dni, zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Czytaj także: Hala dla lokomotyw "Olszynka Grochowska" została zabytkiem

Problem będzie się powtarzał

Zwróciliśmy się z pytaniami do właściciela pociągów, spółki PKP Intercity. Przewoźnik nie wie, jak często włącza się alarm w pociągach. "Spółka nie prowadzi szczegółowych statystyk w tym temacie" - przekazała nam Anna Zakrzewska.

PKP Intercity przekonuje, że za każdym razem, gdy włącza się syrena, "dyżurujący maszynista udaje się do pojazdu, aby sprawdzić przyczynę uruchomienia się alarmu i wyłączyć go".

"Warto przy tym podkreślić, że poziom hałasu eksploatacyjnego, a więc generowanego przez tabor kolejowy, musi spełniać określone normy dotyczące emitowanego hałasu" - dodała przedstawicielka spółki.

Mieszkańcy Grochowa muszą zatem uzbroić się w cierpliwość i znosić hałas z pociągów.

Alarmy na Grochowie nie dają spać mieszkańcom. Tak wyją pociągi na Olszynce Grochowskiej
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE