Warszawska komunikacja miejska na pandemii straciła miliony! Jak wysokie są straty?

2020-08-31 16:39
Zajezdnia Ostrobramska Warszawa
Autor: WG/ Radio Eska Zajezdnia Ostrobramska Warszawa

Stołeczna komunikacja miejska liczy straty spowodowane pandemią koronawirusa. W pierwszym półroczu 2020 roku do miejskiej kasy wpłynęło o ponad sto milionów złotych mniej ze sprzedaży biletów niż w analogicznym okresie przed rokiem! O jakiej kwocie mówimy? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Gigantyczne straty w komunikacji miejskiej

- Pandemia, lockdown, ograniczenia związane z przemieszczaniem się, zamknięcie szkół, to wszystko przełożyło się na mniejszą liczbę pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego, a tym samym na mniejszą sprzedaż biletów i mniejsze wpływy z tego tytułu do kasy miasta – wyjaśnia rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert.

Czytaj także: Koronawirus w Zarządzie Dróg Miejskich. Dwóch pracowników z pozytywnym testem

Ile osób korzysta z komunikacji miejskiej w Warszawie?

W najgorszym momencie pandemii, czyli w kwietniu, z komunikacji zbiorowej korzystało 14 proc. pasażerów w odniesieniu do kwietnia roku 2019. Z kolei wartość sprzedanych biletów w samym kwietniu była niższa o 80 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Przepadły miliony złotych!

Jak informuje Kunert, straty to nawet 180 milionów złotych! - Wartość sprzedanych biletów w pierwszym półroczu 2020 roku to około 300 milionów złotych (dokładnie 303 mln 038 tys. 727 zł. Rok wcześniej było to około 480 milionów (dokładnie 484 mln 220 tys. 651 zł) – wylicza Tomasz Kunert.

Ze względu na obostrzenia w komunikacji miejskiej nadal może podróżować połowa nominalnej liczby pasażerów. ZTM potwierdza zresztą, że liczba chętnych z miesiąca na miesiąc rośnie, ale nadal to mniej osób niż przewidują obostrzenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE