Za mało szczepionek na COVID-19 w Warszawie?

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Za mało szczepionek na COVID-19 w Warszawie?

16 tys. chętnych i tylko 3 tys. szczepionek. Kiedy Warszawa skończy szczepić "grupę zero"?

2021-01-07 19:46

Trwają szczepienia przeciw COVID-19. W szpitalach nadzorowanych przez miasto w kolejce czeka blisko 16 tys. medyków z "grupy zero". Do tej pory placówki otrzymały niecałe 3 tys. szczepionek. Kiedy uda się zaszczepić wszystkich chętnych?

dr Paweł Grzesiowski: Początek prac nad szczepionką miał miejsce 10 lat temu [Super Raport]

16 tys. chętnych i niecałe 3 tys. szczepionek

Pod koniec grudnia ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Na początku szczepionkę mogą przyjąć medycy, a także inni pracownicy placówek medycznych, farmaceuci czy pracownicy domów pomocy społecznej.

– Aby sprawnie szczepić lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych oraz personel pomocniczy, szpitale węzłowe muszą mieć zapewnione dostawy odpowiedniej liczby szczepionek. Szacujemy, że w całej Warszawie w ramach etapu 0 na szczepienia czeka około 100 tys. osób, z czego połowa to pracownicy sektora ochrony zdrowia. Rząd ogłosił, że zapisy na szczepienia personelu medycznego oraz pracowników szpitali, przychodni i aptek potrwają do 14 stycznia. Obecnie z funkcjonujących w Warszawie 23 szpitali węzłowych osiem z nich to szpitale miejskie (Czerniakowski, Inflancka, Wolski, Bielański, Grochowski, Praski, Solec, św. Rodziny), do których w ramach szczepień etapu 0 zgłosiło się ponad 4 tys. własnego personelu oraz ponad 11 tys. pracowników z innych podmiotów medycznych, a lista zgłoszeń będzie dłuższa. We wszystkich miejskich szpitalach zaszczepiliśmy już ponad 2 tys. personelu – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Czytaj także: Koronawirus na żywo. Nowe obostrzenia, kolejne przypadki, rekordy zgonów, liczba zaszczepionych osób [RELACJA ONLINE]

Aktualnie we wszystkich dziesięciu szpitalach nadzorowanych przez miasto w ramach NPS zgłosiło się średnio 52 proc. załogi, w tym lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu.

Kto będzie szczepiony w I etapie?

Zgodnie z wytycznymi rządowymi w kolejnym, I etapie, szczepieniami przeciw COVID-19 zostaną objęci:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej
  • oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych,
  • pielęgnacyjno-opiekuńczych
  • i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe - w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Co to jest kwarantanna? Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny?

Jak podkreśla wiceprezydent Renata Kaznowska w Warszawie szczepienia w ramach etapu 0 i I obejmą ponad 630 tys. osób, z czego ponad 480 tys. to seniorzy i dodaje: – Dotychczas wiemy, że jedynym kryterium kolejności szczepienia seniorów uwzględnionym przez rząd w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 jest wiek – Ministerstwo Zdrowia informuje, że w pierwszej kolejności szczepione mają być osoby powyżej 75. roku życia.

Ile osób zaszczepiono w Polsce przeciw COVID-19?

Według danych Ministerstwa Zdrowia na 7.01.2021:

  • liczba wykonanych szczepień - 177 863
  • liczba dawek dostarczonych do Polski - 697 320
  • liczba dawek dostarczonych do punktów - 204 375
  • liczba zutylizowanych dawek - 215
  • liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych - 8

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz: Na ile pytań z „Milionerów” potrafisz odpowiedzieć? Wygrałbyś milion?

Pytanie 1 z 10
Jak określa się osobę na pozór spokojną i nieśmiałą?