Koronawirus w Polsce: Co to jest kwarantanna? Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny?

2020-03-25 20:19
Co to jest kwarantanna?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Co to jest kwarantanna?

W związku z pandemią koronawirusa na świecie wiele osób jest objętych kwarantanną. W samej Polsce to ponad 3 tys. osób. Na czym polega kwarantanna i co grozi za jej ignorowanie? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Kwarantanna

Kwarantanna jest nakładana na osoby, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Jest to decyzja nakładana przez państwowego, powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego. Kwarantanna obejmuje 14 dni licząc od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Podczas kwarantanny należy udzielać Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji na temat stanu zdrowia. Nie można opuszczać miejsca kwarantanny i spotykać się z innymi osobami.

Policjanci sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną jej przestrzegają. Za nieodpowiedziane zachowanie i nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 5 tys. złotych.

- W ten sposób policja pomaga poprzez kontrolowanie takich osób. Mówimy o około 60 adresach łącznie jeśli chodzi o samą Warszawę. Oczywiście osób objętych kwarantanną jest zdecydowanie więcej, tylko przede wszystkim są to osoby, które czasami w większej ilości mieszkają pod danym adresem - tłumaczy Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Jeśli opuścimy dom podczas kwarantanny i przez nas dojdzie do masowego zakażenia koronawirusem - jest przewidziana odpowiedzialność karna - mówi rzecznik KSP.

- Każdy przypadek jest inny i jest rozpatrywany w inny sposób. Na pewno możemy mówić o możliwości nałożeniu kary w wysokości 5 tys. zł., ale także jeżeli będzie to świadome, jeżeli będzie ryzyko zarażenia ogromnej ilości osób mówimy również o odpowiedzialności karnej.

Bieżące informacje dotyczące koronawirusa w Polsce znajdziesz w naszej >>RELACJI<<

Koronawirus: lista szpitali
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE