Zważą bryłę bursztynu. Chcą ustanowić rekord Guinnessa!

2022-06-28 12:44
Zważą bryłę bursztynu. Chcą ustanowić rekord Guinnessa!
Autor: mat pras

Ważąca 68 kilogramów bryła bursztynu znajdująca się w gdańskim muzeum może trafić do księgi rekordów Guinnessa. We wtorek w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie odbędzie się jej oficjalne ważenie.

We wtorek w Muzeum Bursztynu w Gdańsku zostanie oficjalnie zważony jeden z najcięższych eksponatów. Jeśli potwierdzi się jego waga, zostanie on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii "najcięższa bryła bursztynu".

Jak przekazał rzecznik prasowy gdańskiego muzeum dr Andrzej Gierszewski bursztyn znajdujący się w zbiorach muzeum jest "największy, najcięższy i wyglądem przypomina kosmiczną skamieniałość".

"Dotychczasowy rekordzista to ponad pięćdziesięciokilogramowa bryła z Sumatry. Jej gdański odpowiednik, który zakupiono do kolekcji dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, to również bursztyn z Sumatry"

- wskazał Gierszewski.

Bursztyn został zakupiony w 2021 roku i waży 68 kilogramów.

kilogramów.

Wtorkowa uroczystość będzie dostępna tylko dla 68 osób, którym udało się zdobyć wejściówki na oficjalną próbę ustanowienia rekordu.

Wezmą w niej udział również przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa oraz eksperci, którzy najpierw potwierdzą autentyczność bryły, a następnie ją zmierzą.

Dr Gierszewski wskazał, że w Gdańsku ustanowiono rekord Guinnessa w 2000 roku. "1 grudnia 2000 roku ponad 10 000 gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków. Fetowanie nowego tysiąclecia zbiegło się z pierwszym koncertem, zagranym przez nowy carillon, zainstalowany na wieży Ratusza Głównego Miasta" - tłumaczył.

Wielka bryła bursztynu jest eksponowana w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, który znajduje się w Wielkim Młynie.

ESC Kołobrzeg bursztyn
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE