Wzmożony ruch można zauważyć zarówno na drogach jak i miejskich parkingach

i

Autor: Patryk Rosiński Wzmożony ruch można zauważyć zarówno na drogach jak i miejskich parkingach

Zdecydowany wzrost ruchu samochodowego w Trójmieście. Natężenie jak podczas wakacji

2020-05-11 13:42

Epidemia koronawirusa i restrykcje wprowadzone przez rząd sprawiły, że po ulicach trójmiasta jeździło zdecydowanie mniej samochodów. Były miejsca, gdzie ruch został ograniczony od 70 do 90%. Stopniowe odmrażanie gospodarki sprawia jednak, że na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów.

Wzrost ruchu samochodowego na ulicach trójmiasta można zauważyć od połowy kwietnia. W ostatnich dniach doszedł on do poziomu, który obecny jest w okresach wolnych od nauki szkolnej. Dane zbierane m.in. przez gdański Zarząd Dróg i Zieleni pokazują, że w połowie marca ruch spadł o 70%. Stopniowe odmrażanie gospodarki wpływa także na sytuację na drogach, gdzie w godzinach szczytu ponownie pojawiają się korki.

- W ostatnich dniach zauważamy spadek ruchu względem normalnego o 25-30%, natomiast w godzinach szczytu jest to zaledwie 15%. To pokazuje, że po ulicach Gdańska porusza się coraz więcej samochodów. Obecny ruch porównywalny jest do tego z okresu ferii zimowych czy wakacji - mówi Tomasz Wawrzonek, wicedyrektor gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Posłuchaj:

Posłuchaj jak zmienia się natężenie ruchu samochodowego w ostatnich dniach:

W ostatnich dniach znacząco wzrosła także liczba pojazdów poruszających się po obwodnicy trójmiasta, gdzie spadek w momencie największej izolacji sięgał nawet 90%. Zauważalny wzrost dotyczy głównie samochodów osobowych. Z racji tego, że ruch pojazdów dostawczych nie został ograniczony, ich liczba na drogach nie spadła aż tak drastycznie. 

- Ten wzrost liczny pojazdów na drogach ma związek ze stopniowym odmrażaniem gospodarki i powrotem ludzi do pracy. Ci dojeżdżając do niej generują większy ruch - dodaje Wawrzonek. Posłuchaj:

Posłuchaj jaki typ pojazdów dominuje podczas zauważalnego wzrostu natężenia:

Według szacunków, całkowity powrót do normalnego natężenia ruchu samochodowego będzie zauważalny w momencie ponownego otwarcia szkół. To właśnie dowozy dzieci do placówek edukacyjnych generują kilkudziesięciu procentowy wzrost liczby pojazdów poruszających się po Trójmieście. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE