Ruszył Spis Powszechny

i

Autor: pixabay.com

Zapytają o wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie. Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

2021-04-01 17:15

Zdarza się to raz na 10 lat! Dziś o północy, w sieci rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim, jak podkreślają urzędnicy, jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu. Formularz, za pośrednictwem strony www.spis.gov.pl, można wypełnić o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu.

– Pytania charakteryzujące strukturę demograficzną, aktywność zawodową, wyznanie, wykształcenie. Pytamy także o warunki mieszkaniowe – mówi Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Urzędnik podkreśla jednak, że w spisie nie pojawiają się pytania odnośnie zarobków. – Chcemy to zaznaczyć. W formularzu nie ma żadnego pytania związanego z dochodami czy majątkiem danej osoby. Są trzy pytania, na które ankietowany nie musi odpowiadać. Dotyczą one wyznania, związku i niepełnosprawności – dodaje Pietrzak. 

Jakie pytania pojawiają się w spisie? Posłuchaj:

Jeśli nie dokonamy samospisu, to po 15 kwietnia zadzwoni do nas rachmistrz. Możliwe jest także wypełnienie formularza w urzędzie.

– W gminnych biurach spisowych, jak i w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku, w jego oddziałach: Tczewie, Chojnicach i w Słupsku, będą wydzielone stanowiska komputerowe z aplikacją do samospisu. Będzie tam też osoba, która pomoże każdemu, kto się zgłosi – podkreśla Pietrzak.

Nie wszyscy domownicy muszą być obecni w mieszkaniu podczas telefonu rachmistrza. Wystarczy w zasadzie jeden z domowników, który może odpowiedzieć na pytania w imieniu każdego z nich. - Co jednak istotne, konieczny będzie w tym przypadku numer PESEL wszystkich mieszkańców domu. Bez tego nie da się przeprowadzić spisu – tłumaczy rzecznik Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 czerwca. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE