Za darmo podróżuj komunikacją miejską. Europejski Dzień bez Samochodu

2022-09-22 9:46
Autobus
Autor: pixabay.com Autobus

Chrońmy klimat i korzystajmy z komunikacji miejskiej. Od lat z okazji Dnia bez Samochodu jesteśmy zachęcani do zmiany środka lokomocji. Tymczasem z danych Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotowanych z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu wynika, że jest odwrotnie. Liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej na rzecz użytkowników samochodów w ciągu 11 lat w naszym województwie spadła o prawie 100 mln pasażerów. Wiele osób zrezygnowało z transportu publicznego w czasie pandemii.

Infografika została opracowana na podstawie Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Bez auta i za darmo

Dzień bez Samochodu co roku przypada 22 września, a od 16 do 22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności. Inicjatywa ta ma promować proekologiczne idee i ochronę klimatu. Kierowcy w tym czasie zachęcani są do rezygnacji z jazdy samochodem przez dobę. Chodzi o zastąpienie auta komunikacją miejską lub rowerem. Dlatego każdy pasażer, który jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego – na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego – 22 września może za darmo pojechać wszystkimi pociągami PolRegio i PKP SKM w Trójmieście i w całym województwie pomorskim. Podobną decyzję podjął Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, który daje takie samo uprawnienie mieszkańcom metropolii (14 gmin: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański – miasto i gmina, Reda, Rumia, Wejherowo – miasto i gmina, Kolbudy, Kosakowo, Luzino, Szemud, Żukowo), którzy będą mogli podróżować bezpłatnie wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami operatorów komunalnych.

Rowery – Polska na tle Europy

Biorąc pod uwagę kraje Unii Europejskiej największym producentem rowerów jest Portugalia (21,4 proc.). Na drugim miejscu plasują się Włochy (13,9 proc.), a na trzecim Niemcy (10,6 proc.). Tuż za podium z 8,6 proc. jest Polska. Na ostatnim miejscu jest Finlandia (0,2 proc.). We wszystkich krajach unijnych wyprodukowano 13 478 tys. sztuk.

Częściej wybieramy auto

Urząd Statystyczny przeanalizował, jakim środkiem lokomocji Polacy najczęściej podróżują i okazuje się, że w ostatniej dekadzie liczba aut wzrosła z 59,5 proc. w 2010 r. do 72,3 proc. w 2021 r. Zdumiewające jest to, że pomimo wielu kampanii promujących korzystanie z jednośladów i działań ekologicznych, zmniejszyła się liczba rowerów. Dla porównania w 2010 r. było ich prawie 64 proc., a w 2021 r. o 2 proc. mniej.

Pomorskie powyżej średniej

Z roku na rok wzrasta liczba kilometrów ścieżek rowerowych przypadających na 10 tys. mieszkańców. W 2021 r. najlepsza sytuacja była w województwie lubuskim. Wskaźnik ten wynosił tam 7,45 km. Dla porównania średnia dla Polski to prawie 4,9 km. Zdecydowanie powyżej średniej plasują się województwa: kujawsko-pomorskie (6,75 km), podlaskie (6,75 km), wielkopolskie (6,7 km) i pomorskie (6,6 km). Najtrudniejszą sytuację mają miłośnicy kolarstwa z Małopolski (2,46 km), Śląska (3,07 km) i Podkarpacia (3,41).

Jak to wygląda na Pomorzu?

Od kilku lat warunki dla rowerzystów w naszym województwie są coraz lepsze. W 2011 r. kolarze mieli oni do dyspozycji zaledwie 495 km tras, a w 2021 r. aż 1550 km. To ponad trzykrotny wzrost. Miłośnicy jednośladów najlepsze warunki mają w Gdańsku (213 km), powiatach: chojnickim (prawie 201 km), puckim (118 km) i kartuskim (prawie 112 km). Najmniej tras rowerowych jest w powiecie nowodworskim (20,3 km), Sopocie (ponad 22,3 km) oraz powiecie sztumskim (29,5 km).

Odsłonięto mural poświęcony Włodzimierzowi Lubańskiemu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE