Wyprawka szkolna 2022: Rodzice wydadzą ZNACZNIE więcej. Nawet 1000 złotych na dziecko

2022-09-01 8:19
Wyprawka szkolna Szczecin
Autor: flockine/CC0/pixabay.com

80 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu. 16 proc. podało, że na zakupy dla jednego dziecka przeznaczy do 300 zł, 36 proc. od 301 do 500 zł – wynika z badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku.

Z badania SW Research wynika, że 16 proc. rodziców na wyprawkę dla jednego ucznia przeznaczy do 301 zł, 36 proc. przeznaczy od 301 do 500 zł, 24 proc. – między 501 a 700 zł, 14 proc. – od 701 do 1000 zł, a 10 proc. powyżej 1000 zł.

80 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu, w tym 44 proc. sądzi, że raczej wyda więcej niż w 2021 r., a 36 proc., że zdecydowanie więcej. 14 proc. zakłada, że wyda tyle samo co w ubiegłym roku. 6 proc. podało, że mniej niż w ubiegłym roku.

Główną przyczynę większych wydatków rodzice, którzy ocenili, że wydadzą w tym roku więcej, upatrują w ogólnym wzroście cen – 87 proc. wskazań. 46 proc. badanych wskazało na większe potrzeby swojego dziecka. 25 proc. podało, że musi kupić nową wyprawkę.

Wśród rodziców, którzy przyznali, że wydadzą w tym roku mniej na wyprawkę, 37 proc. jako przyczynę podało, że ma mniej pieniędzy i musi oszczędzać. Tyle samo wskazało na obawy o swoją przyszłą sytuację finansową i dlatego z ostrożności chce wydać mniej, a także na ogólny wzrost cen. 33 proc. badanych jako przyczynę podało mniejsze potrzeby dziecka, a 23 proc., że kupiło w zeszłym roku produkty dobrej jakości, które posłużą także w tym roku.

Wyprawka szkolna 2022. Sprawdziliśmy ceny artykułów szkolnych w popularnych sieciach handlowych

46 proc. badanych zamierza kupić nową wyprawkę szkolną w całości. Będą to produkty z 10 różnych kategorii. Zeszyty i notatniki, przybory piśmiennicze, ubrania i obuwie (np. na zajęcia sportowe), podręczniki i przybory plastyczne (bloki papieru, farby, flamastry, kredki etc.) – takie artykuły pojawiają się najczęściej na liście zakupów (ponad 70 proc. wskazań). Ponad połowa opiekunów zamierza wymienić dziecku podstawowe elementy wyprawki: plecak i piórnik.

Przygotowania do nowego roku szkolnego obejmują nie tylko wyprawkę szkolną, ale również pokój ucznia. 55 proc. ma w planach uzupełnienie lub organizację od podstaw miejsca do nauki. Na liście zakupów najczęściej pojawiają się: krzesła i oświetlenie – po 52 proc. wskazań), a także szafki i organizery do przechowywania – 43 proc. wskazań. 34 proc. badanych chce kupić biurko, a 30 proc. elektronikę (np. komputer, tablet, słuchawki czy kamerę internetową).

60 proc. ankietowanych jest w stanie zapłacić więcej za produkt, który podoba się dziecku. Cena jest głównym kryterium wyboru wyprawki dla największej grupy respondentów (36 proc.), jednak rodzice liczą się ze zdaniem swoich dzieci – 89 proc. kompletuje wyprawkę (przynajmniej częściowo) wspólnie z nimi. Im starszy uczeń, tym ma więcej do powiedzenia w kwestii wyboru konkretnych artykułów do szkoły. Ponad połowa nastolatków w wieku 13-15 lat decyduje o każdym elemencie wyprawki. Ogółem tylko co dziesiąty opiekun ogranicza konsultacje z dzieckiem do pojedynczych produktów. Prawie 50 proc. badanych przyznało, że ich dzieci same szukają informacji o przyborach szkolnych.

Choć wyprawka jest dobierana wspólnie, to jednak widoczne są różnice w podejściu do jej elementów. Dzieci – zdaniem rodziców – wybierają po prostu to, co im się podoba. Przykładają też dużą wagę do wzorów i marki produktów, jak również kierują się aktualną modą. Dla rodziców najważniejsze są: jakość, odpowiednia cena, funkcjonalność, atrakcyjny wygląd i bezpieczeństwo.

53 proc. respondentów planuje zakup wyprawki w sklepach stacjonarnych i w internecie. 35 proc. podało, że kupi produkty do szkoły wyłącznie w sklepach stacjonarnych, a 12 proc. tylko na platformach online.

Z badania wynika, że niezależnie od kanału zakupu – online czy offline – na wybór konkretnego miejsca zakupów największy wpływ mają trzy czynniki: bogata i zróżnicowana oferta produktów, promocje i atrakcyjne ceny. W przypadku zakupów w internecie dużą rolę odgrywają także wygodne metody płatności (47 proc. wskazań) i czas dostawy (43 proc. wskazań).

Badanie SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku, przeprowadzone 5-11 lipca 2022 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview – ankiet internetowa) na ogólnopolskiej grupie 501 mających dzieci dorosłych respondentów

Łomża. Pościg za piratem drogowym. Policja zatrzymuje pasażera
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE