Będą dalsze podwyżki dla nauczycieli. Czarnek zapowiada też niższy wiek emerytalny

i

Autor: Mateusz Marek/PAP

Emerytury

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wrócą? Minister Czarnek obiecuje i podaje terminy

2023-03-28 10:06

Szef MEiN Przemysław Czarnek, komentując rozmowy ze związkowcami, że oczekiwania nauczycieli dotyczące wynagrodzeń zostały w dużej części spełnione. - Chcemy dalszych podwyżek dla nauczycieli i powrotu do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli – zapowiedział minister.

Minister edukacji i nauki był gościem w programie "Polski punkt widzenia" na antenie Telewizji Trwam. Został zapytany m.in. o środowe spotkanie związkowców z kierownictwem resortu. Rozmowy dotyczyły m.in. wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, podniesienia wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej oraz odbiurokratyzowania pracy nauczycieli.

Nauczyciele otrzymali podwyżkę o 80 proc. - zaznaczył minister Czarnek

Odnosząc się do postulatów związkowców w sprawie podwyżek dla nauczycieli, minister wskazał, że "w dużej części oczekiwania zostały zrealizowane". Jak wysokie podwyżki otrzymali nauczyciele według stanowiska rządu? To przeczytasz w galerii poniżej. 

Czy wrócą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Szef MEiN pytany z kolei o kwestię wcześniejszych emerytur, odparł, że jest przestrzeń do takiego rozwiązania.

Uprawnienie nauczycielskie do przechodzenia na emeryturę nauczycielską po trzydziestu latach pracy, w tym 20 latach w szkole minimum, nauczyciele stracili w 2009 r., gdy rządziła Platforma Obywatelska – Donald Tusk i Katarzyna Hall

– powiedział minister Czarnek.

Zrobiono zamiast emerytur świadczenia kompensacyjne, które zgodnym chórem nauczyciele określają jako eksperyment nieudany. Chcemy powrócić do tego, zwłaszcza, że (...) od roku 2024/2025 niestety w szkołach będzie każdego roku mniej dzieci, zwłaszcza młodzieży w szkołach średnich. Trzeba będzie stworzyć przestrzeń do przechodzenia na emeryturę nauczycielską, zwłaszcza dla tych, którzy wstępowali do zawodu te 25, 30 lat temu, kiedy byli przekonani, że na taką emeryturę będą mogli odejść

– dodał minister.

Rozmowy na ten temat – jak wskazał - zostały uruchomione i jest kilka kwestii, które trzeba przedyskutować m.in. od którego roku, które roczniki, na jakich zasadach, będą mogły przechodzić na emerytury, co z dodatkową praca w szkole, co ze świadczeniami kompensacyjnymi.

Minister wyraził przekonanie, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni ostateczne porozumienie ze związkami będzie wypracowane i jeszcze w tym półroczu będzie można mówić realnie o przywróceniu tego uprawnienia nauczycielskiego w jakiejś perspektywie czasowej.

Będą podwyżki dla strażników miejskich? Trzaskowski odpowiada
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE