W Sopocie w ciągu 2 lat wymieniono 231 pieców węglowych na ogrzewanie gazowe

2021-03-10 9:59
komin
Autor: Pixabay

W ostatnich dwóch latach w lokalach gminnych w Sopocie wymieniono 231 pieców węglowych na ogrzewanie gazowe. W tym samym okresie 79 właścicieli zmodernizowało ogrzewanie korzystając z programu dofinansowania Gminy Miasta Sopotu. Dotacje wyniosły 1 mln 301 tys. zł

Jak powiedziała Katarzyna Alesionek z Urzędu Miasta w Sopocie, cytowana w informacji magistratu, mieszkańcy, którzy mają mieszkania z piecem węglowym, mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany ogrzewania sięgające 100 proc.

Do niedawna wiele pieców węglowych znajdowało się również w lokalach komunalnych lub socjalnych należących do gminy.

Poza wymienionymi 231 piecami, w tym roku na wymianę czeka kolejnych 55 pieców. Miasto namawia do złożenia wniosku o wymianę pieca na koszt miasta.

– Najemcy lokali gminnych, którzy posiadają ogrzewanie na węgiel, koks lub drewno, proszeni są o zgłaszanie się do Wydziału Lokalowego – dodała Alesionek.

Osoby, które chcą skorzystać z dotacji na wymianę pieców w mieszkaniach prywatnych, jeszcze tylko w tym roku mogą skorzystać ze 100-proc. dofinansowania. Przykładowo, wymieniając piece węglowe na piec gazowy o mocy 24 kW, dofinansowanie wyniesie 19 tys. 200 zł.

– Jesteśmy dumni z tego, że Sopot jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Wspólnym wysiłkiem dążymy do tego, aby wciąż był kurortem o najczystszym powietrzu. Naszym celem jest wymiana wszystkich pieców węglowych w Sopocie – powiedział, cytowany w informacji UMS, prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Zgodnie z antysmogową uchwałą sejmiku województwa pomorskiego, po 1 stycznia 2024 r. w Sopocie będzie obowiązywał zakaz używania ogrzewania węglowego. Po tej dacie właściciele lokali, domów, którzy nadal będą korzystali z węgla, będą płacili kary finansowe nawet do 5 tys. zł. (PAP)

Sopot promuje się w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE