W Gdańsku odsłonięto mural Pawła Adamowicza: To była uroczystość pełna emocji

2021-06-30 12:50
W Gdańsku odsłonięto mural Pawła Adamowicza: To była uroczystość pełna emocji
Autor: gdansk.pl

- Chcę przypomnieć i wyraźnie podkreślić, ta zbrodnia sprzed 2,5 roku nie została osądzona. I to jest skandal! - mówił podczas odsłonięcia muralu z wizerunkiem zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza jego brat, Piotr Adamowicz. Żona prezydenta Magdalena Adamowicz przypominała politykom o ich powinnościach takich, jak służba dla obywateli.

Pomysł muralu powstał w głowie warszawskiego malarza, architekta i opozycjonisty Jarka Malickiego – autora licznych ściennych obrazów. Artyście zależało na pokazaniu otwartości i zaangażowania Prezydenta w sprawy trójmiejskich mniejszości, ale też na wyrażeniu sprzeciwu wobec agresji.

- Od samego początku powstawania tego muralu, otrzymywałem dużo dobrych słów od samych mieszkańców. Dziękuje wszystkim tym, którzy wspierali mnie w powstawaniu tej pracy i tym, którzy zapewnili mi konieczną pomoc - mówił podczas odsłonięcia muralu Jarek Malicki, autor pracy.

Ścienny obraz z podobizną Pawła Adamowicza, o wymiarach 8 na 15 m, został wykonany techniką malarską na szczytowej ścianie kamienicy sąsiadującej z domem, w którym wychowywał się prezydent Gdańska, przy ulicy Mniszki 5/6. Tuż przed odsłonięciem dzieła, symboliczne ostatnie pociągnięcie pędzla wykonały Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta oraz ich córka Antonina.

Gdy na scenę wszedł po chwili Piotr Adamowicz, brat byłego prezydenta Gdańska i poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, nie kryjąc emocji poruszył najważniejszy i bardzo bolesny temat - wciąż nie rozpoczętego procesu w sprawie śmierci prezydenta.

- Są takie momenty, kiedy pewne rzeczy trzeba wypowiedzieć. Dla mnie to jest przemiła uroczystość, sympatyczne spotkanie, nie mniej jednak, ta zbrodnia sprzed 2,5 roku nie została osądzona - mówił zdenerwowany. - To chcę przypomnieć i wyraźnie podkreślić, ta zbrodnia sprzed 2,5 roku nie została osądzona. I to jest skandal! W prawie jeszcze demokratycznym państwie.

W Gdańsku odsłonięto mural Pawła Adamowicza: To była uroczystość pełna emocji
Autor: gdansk.pl

Po zakończonej uroczystości, uczestnicy przeszli do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie w audytorium odbyło się świętowanie przy muzyce kobiecego zespołu folkowego grającego na archaicznych instrumentach smyczkowych.

Obchody 2 rocznicy zabójstwa Pawła Adamowicza
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE