Ćwiczenia przeciwpowodziowe w kwietniu 2022 roku

i

Autor: Gdańsk.pl Ćwiczenia przeciwpowodziowe w kwietniu 2022 roku

Miasto

Ulewne deszcze w Trójmieście. W Gdańsku spotkał się sztab kryzysowy

Wiosna przynosi oberwania chmury, a z ulewnym deszczem w mieście trzeba sobie szybko poradzić. W Gdańsku sprawdzano, czy wszystko jest gotowe. Wśród poruszanych kwestii były te związane z gotowością służb i jednostek miejskich do podjęcia działań pomocowych. Podczas spotkania podsumowano również działania realizowane w roku poprzednim.

W poprzednim roku mieliśmy suszę i pięć zjawisk IV stopnia dotyczące opadów deszczu.  Susza jest zjawiskiem wyniszczającym. Im bardziej wzrasta temperatura, tym bardziej musimy liczyć się z wystąpieniem zjawisk kryzysowych. Obserwujemy również dużo zdarzeń o charakterze interwencyjnym, dotyczących głównie zanieczyszczenia wód

- powiedział na spotkaniu roboczym Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody.

W spotkaniu pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu uczestniczyli przedstawiciele służb i jednostek miejskich analizowano wszystkie procedury. 

Gdańsk jest przygotowany do powodzi i podtopień. Co najbardziej zagraża miastu?

Najczęstsze są oczywiście podtopienia po ulewnych deszczach. Codziennie sytuację badają to kamery systemu Tristar, do tego dochodzą kamery Wydziału Bezpieczeństwa i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - te wszystkie dane są z kolei analizowane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Szczególnie obserwowane są tak zwane czarne punkty. To miejsca najbardziej zagrożone, które jako pierwsze są zamykane w mieście. Procedury zakładają różne rozwiązania w kryzysowych sytuacjach, ale podstawą jest tu obserwacja i kontrola. 

Miejski magazyn przeciwpowodziowy

Na bieżąco utrzymywana jest gotowość sprzętu i materiałów w Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym w postaci worków przeciwpowodziowych w ilości ok 200 000, rękawów (zapór) przeciwpowodziowych ok 400, ładowarek do piasku, agregatów prądotwórczych, pomp elektrycznych i spalinowych, łopat, szpadli, plandek, łodzi, pontonów i innego niezbędnego sprzętu. Terenowe punkty znajdują się też przy zbiornikach retencyjnych, obsługują je Gdański Wody. Mieszkańcy mogą znaleźć szczegóły dotyczące postępowania na stronie Wód Gdańskich.

Gdańsk przygotowany do powodzi

W trosce o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, w Gdańsku obowiązują jedne z najbardziej rygorystycznych zasad zagospodarowania wód opadowych dla działalności inwestycyjnej. Już w planach zagospodarowania przestrzennego wpisywane są specjalne wymogi dotyczące retencji wód opadowych, które dodatkowo uszczegóławiane są wydawanych warunkach technicznych. Dzięki temu inwestorzy są zobligowani do dbania o należyte odprowadzanie wody, a w Gdańsku coraz częściej powstają osiedla lub drogi wykorzystujące małą retencję. Polityka małej retencji powoduje bardzo pozytywne skutki. To konkretne działanie zwiększające ochronę przed dużymi opadami przy jednoczesnym wykorzystaniu deszczówki do utrzymania miejskiej zieleni. W latach 2020 – 2022 uzgodniliśmy projekty powierzchniowej retencji, (w zbiornikach retencyjnych, ogrodach deszczowych, czy nieckach), która będzie w stanie pomieścić blisko 200 000 m3 wody.