To koniec z FAŁSZYWYMI PROMOCJAMI i oszukiwaniem klientów. Są nowe przepisy!

2022-05-30 11:11
Zakupy
Autor: pixabay.com Zakupy

Nieuczciwe promocje, oszukane wyprzedaże - niestety, ale na takie "sztuczki" nabieramy się codziennie, nawet o tym nie wiedząc. Ma się to jednak zmienić. Wszystko za sprawą nowej dyrektywy, która ma chronić klientów.

Wielu z nas dało się niejednokrotnie nabrać na obniżkę cen w sklepach. Mowa oczywiście o fałszywej promocji. Sklepy przed wprowadzeniem promocji, specjalnie podwyższają ceny, by potem klienci mieli wrażenie, że po obniżce kupują taniej. Nadszedł czas na rewolucję w tej sprawie.

Od maja 2022 obowiązuje w Unii Europejskiej dyrektywa Omnibus, zmieniająca warunki sprzedaży dla konsumentów. Jednym z wymogów jest prezentowanie historii cen towarów z ostatnich 30 dni. Nowe prawo ma chronić klientów przed fałszywymi promocjami.

"W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek. To zmiany, które mają znaleźć się w znowelizowanym pakiecie ustaw chroniących prawa konsumenta, na skutek wdrożenia unijnej dyrektywy Omnibus"

– podkreślają w komentarzu prawnym Mateusza Ordyka i Wojciecha Janika z Deloitte Legal, cytowani przez portal Bankier.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Sprzedawca obok informacji o promocji musi podać także tę o najniższej cenie towaru, jaka obowiązywała w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Jak dodaje portal, przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do nowych obowiązków wynikających z wprowadzenia unijnej dyrektywy, muszą liczyć się z wysokimi karami. Jeżeli wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej stwierdzi, że osoba prowadząca działalność przynajmniej trzy razy dopuściła się zaniedbań w stosowaniu ustawy w trakcie 12 miesięcy od pierwszego naruszenia, może nałożyć karę pieniężną do 40 tys. zł.

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych PRESTIGE 2022 w Lesznie

Jak podreperować finanse przy rosnącej inflacji?

Są na to sposoby! Poznasz je w tym podcaście...

Listen to "10 błędów, które sprawiają, że ciągle nie masz pieniędzy" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE