Szczepienia w Trójmieście. Bezpłatny dowóz do punktów szczepień seniorów z Gdańska, Sopotu i Gdyni! Jak się zgłosić?

2021-01-20 13:40 M.K.
Darmowy transport na szczepienie
Autor: pixabay.com

Szczepienia przeciw koronawirusowi dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się w poniedziałek 25.01.2021 r. Co z osobami, które mają problemy z poruszaniem się? Mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdynia, którzy posiadają wyznaczony termin szczepienia przeciw COVID-19, ale mogą mieć trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. Sprawdźcie, jak zapisać się na przewóz na szczepienie!

Na szczepienia przeciw COVID-19 od 15.01.2021 mogą się rejestrować seniorzy, którzy skończyli 80 lat. Osoby powyżej 70 roku życia będą się mogły rejestrować od piątku 22.01.2021 r.

Szczepienia przeciw koronawirusowi dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się w poniedziałek 25.01.2021 r.

Władze Gdańska, Sopotu i Gdyni przygotowały specjalny, bezpłatny transport dla tych seniorów, którzy będą mieli problem z samodzielnym dotarciem na miejsce szczepień. Jest też możliwość zorganizowania szczepienia w domu.

Szczepienia seniorów przeciw Covid-19. Kto może skorzystać?

Zgodnie z zaleceniami rządowymi i według wytycznych wojewody pomorskiego osobami uprawnionymi do skorzystania z bezpłatnego, realizowanego przez miasto transportu do punktu szczepień są:

 • osoby z niepełnosprawnościami, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne) lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
 • osoby powyżej 70. roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

W Gdańsku rozszerzono grupę uprawnionych o osoby w wieku  70 lat i więcej, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności o kodzie O

Kto może zgłosić się na bezpłatny transport na szczepienie w Gdańsku?

 • osoby powyżej 70 roku życia, mające trudności w poruszaniu, bez możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie oraz osoby z niepełnosprawnością o kodzie O, przebywające na terenie Gdańska,
 • osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami, przebywające na terenie Gdańska,
 • osoby, które działają w imieniu wyżej wymienionych grup – bliscy oraz rodzina – posiadające niezbędne dane do zgłoszenia transportu.
dr Paweł Grzesiowski: Początek prac nad szczepionką miał miejsce 10 lat temu [Super Raport]

Szczepienia seniorów w Gdańsku. Dowóz do punktów szczepień

Potrzebę  transportu na szczepienie należy zgłosić  podczas umawiania terminu szczepienia - w trakcie rozmowy z punktem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

Jeśli senior jest już umówiony na szczepienie, a nie informował o konieczności transportu, może to zrobić za pomocą formularza na stronie gdanskpomaga.pl  lub zadzwonić pod numer infolinii dot. transportu: 500 218 337, gdzie konsultant przyjmie zgłoszenie.

Z każdą zgłoszoną osobą skontaktują się pracownicy sztabu „Gdańsk Pomaga” w celu ustalenia niezbędnych szczegółów transportu.

Jak umówić szczepienie w domu?Za realizację mobilnych punktów szczepień odpowiada NFZ Pomorski Oddział Wojewódzki. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości mogą się skontaktować:

 • dzwoniąc pod nr. 58 32 18 620 
 • wysyłając maila na adres e-mail biuro.wss@nfz-gdansk.pl.

– Zachęcam osoby w wieku powyżej 70 roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością do poinformowania punktów szczepień, w których są zapisani, o potrzebie skorzystania z transportu. Punkty te za pomocą dedykowanego formularza zgłaszają nam takie potrzeby, a my je zrealizujemy – tłumaczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu – Wytyczne dotyczące grup, które możemy przewozić, wskazane przez Wojewodę Pomorskiego, zostały przez nas rozszerzone o osoby w wieku 70 lat, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności o kodzie O. Jest to nasz miejski wkład w skuteczne wsparcie rządu oraz gdańszczanek i gdańszczan w procesie szczepienia – dodaje.

Szczepienia seniorów w Gdyni. Dowóz na miejsce szczepień

Seniorzy z Gdyni, którzy spełniają kryteria bezpłatnego transportu do punktu szczepień i mają już wyznaczony termin szczepienia przeciwko Covid-19, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na taki transport za pomocą specjalnie uruchomionej infolinii pod nr. tel. 58 505 59 56, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

 • Z infolinii 58 505 59 56 będzie można korzystać od czwartku 21 stycznia.
 • Transport będzie realizowany od poniedziałku 25 stycznia.

Warto zgłosić się jak najwcześniej to możliwe!

Mobilne punkty szczepień w Gdyni

W wyjątkowych przypadkach możliwe jest zaszczepienie seniora w domu.

WAŻNE! Kontakt do mobilnych punktów szczepień odpowiedzialnych za wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19 w domu lub miejscu przebywania pacjent:

 • pod nr. tel. 58 32 18 620
 • lub mailowy: biuro.wss@nfz-gdansk.pl.

Szczepienia seniorów w Sopocie. Dowóz dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Jeżeli jakiś senior potrzebuje pomocy w dotarciu na szczepienie na terenie Sopotu, powinien zgłosić to w punkcie szczepień, do którego będzie dzwonić.

Zobacz też: Gdzie zaszczepić się na Covid-19 w Trójmieście? Lista punktów szczepień w Gdańsku, Sopocie i Gdyni

Jeśli z jakichś przyczyn nie zgłosi tego podczas rejestracji, może skontaktować się z koordynatorem:

 • 609 680 956, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00 (telefon TYLKO w sprawie dowozów)
 • e-mail: koordynator.szczepien@sopot.eu (całodobowo)

Osoby uprawnione do dowozu do punktów szczepień na terenie Sopotu:

 • osoby niepełnosprawne, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
 • osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.