zdjęcie poglądowe

i

Autor: PG

Nauka

Studenci Politechniki jako jedyni w Polsce będą współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną

Zobacz, czym będą się zajmować gdańscy naukowcy. Solid Lubricants in µGravity from Gdańsk – w skrórcie SLugG – to nazwa projektu badawczego studentów Politechniki Gdańskiej. O co w nim chodzi?

Studenci z Politechniki w badaniach kosmicznych

Zespół studentów PG jako jeden z pięciu w Europie i jako jedyny z Polski zakwalifikował się do prestiżowego programu PETRI, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Studenci będą badać wpływ przyśpieszenia grawitacyjnego i ciśnienia na tarcie oraz właściwości smarów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym. 

Dotychczasowe badania przeprowadzone przez chińskich naukowców oraz porównania pracy mechanizmów w kosmosie z wynikami symulacji sugerują możliwy wpływ mikrograwitacji na tarcie. Nikt go jednak nigdy nie udowodnił. W naszych badaniach chcemy zastosować nowatorski tribometr wibracyjny, opracowany na Politechnice Gdańskiej przez dr. inż. Adama Dąbrowskiego podczas jego studiów doktoranckich

- mówi Szymon Krawczuk, lider projektu i student międzynarodowego kierunku Engineering and Management of Space Systems na WIMiO.

zespół spodziewa się osiągnąć niepewność pomiarową o kilka rzędów wielkości mniejszą niż w dotychczas przeprowadzanych eksperymentach. Studenci będą konstruować specjalną komorę próżniową, która posłuży do przeprowadzenia eksperymentów.  Zespół z Politechniki Gdańskiej tworzy 7 studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, działających w kole naukowym SimLE.

Pomorskie. Matura 2023 w Gdyni, uczniowie tuż przed egzaminem