Smog groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy? Jaka jest sytuacja na Pomorzu?

i

Autor: pixabay

Smog

Smog groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy? Jaka jest sytuacja na Pomorzu?

Polska ma ogromny problem ze smogiem. Pył i zanieczyszczenie zalegają w powietrzu, głównie zimą, kiedy ogrzewamy pomieszczenia. Ale również latem ten problem funkcjonuje. Z pomocą przychodzi program "Czyste Powietrze", które ma zagwarantować inne źródła ogrzewania niż piece. Które miejscowości były najbardziej zanieczyszczone minionej zimy i jaka jest sytuacja na Pomorzu?

W ostatnim sezonie grzewczym (1.10.2022 do 31.03.2023) wiele miejscowości w Polsce, pomimo ciepłej zimy, miało problemy ze smogiem. Jak podaje Polski Alarm Smogowy, na 211 miejscowości objętych monitoringiem pyłów zawieszonych PM10 aż 180 nie spełniało rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącej maksymalnej liczby “dni smogowych”, czyli takich o zbyt wysokim stężeniu pyłu PM10.

Jak czytamy, najgorszy pod tym względem stan powietrza odnotowano w Nowej Rudzie (96 dni z przekroczeniem normy WHO), Suchej Beskidzkiej (79 dni) oraz Żywcu (72 dni). Z kolei najwyższe średnie stężenie dobowe pyłu PM10 – odnotowane w Żywcu – było niemal 5-krotnie wyższe niż zaleca WHO. Powyższa sytuacja miała miejsce pomimo tego, że wielu mieszkańców oszczędzało opał, obniżając temperaturę w domach, a zima była dość łagodna. Mieliśmy aż o 20 proc. mniej dni sprzyjających smogowi (śr. temp. poniżej 0°C, wiatr poniżej 3 m/s) niż pięć lat wcześniej.

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy okazało się, że sezon grzewczy 2022/23 dla mieszkańców wielu miejscowości był bardzo ciężki. Tradycyjnie w czołówce widzimy te same miejscowości: Nową Rudę, Suchą Beskidzką czy Żywiec i Pszczynę. Ale ważne jest, byśmy ujrzeli problem szerzej: te miasta są reprezentantami setek polskich miejscowości, gdzie zanieczyszczenie powietrza wciąż jest bardzo wysokie, ale brakuje tam danych pomiarowych

– skomentowała ranking Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Drugi koniec sznurka, czyli miejscowości, gdzie smogu nie było!

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022 opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy wskazuje, że niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze są gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego.

Na antysmogowej liście znajdują się także miejscowości z województwa pomorskiego. Wśród najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze” w 2022 roku znalazło się:

  • Stare Pole (3 miejsce),
  • Malbork (7. miejsce),
  • Puck (10. miejsce),
  • Dziemiany (20. miejsce).

To, że województwo pomorskie jest jednym z liderów antysmogowych pokazuje również pozycja w rankingu ogólnym. W pierwszej setce rankingu programu „Czyste Powietrze” aż 9 miejscowości pochodzi z naszego regionu. Daje to 4. miejsce w Polsce.

Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Efektywne wdrożenie Programu wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych

– mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Zawody Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej maj 2023