Słupsk chce się powiększyć. Będą konsultacje mieszkańców w sprawie zmiany granic miasta

i

Autor: slupsk.pl

Słupsk chce się powiększyć. Będą konsultacje mieszkańców w sprawie zmiany granic miasta

Rada Miejska w Słupsku zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji w sprawie włączenia w granice miasta sołectw Siemianice i Strzelino oraz części sołectw Bierkowo i Włynkówko, obecnie należących do gminy wiejskiej Słupsk. To kolejny etap w kontynuowanym przez Słupsk procesie powiększania miasta.

Od 2023 r. Słupsk zwiększył się o niezamieszkałe, inwestycyjne części sołectw Bierkowo, Strzelino, Płaszewko kosztem gminy wiejskiej Słupsk. 22 lutego br. 21 obecnych na sesji radnych zgodziło się na kontynuowanie procesu poszerzenia granic Słupska, głównie po to, by pozyskać mieszkańców.

Miasto pochłonie sąsiednie sołectwa

Słupsk, zgodnie z wolą samorządu, miałby się powiększyć o zamieszkałe sołectwa Siemianice i Strzelino oraz części sołectw Bierkowo i Włynkówko. Wszystkie te tereny obecnie należą do gminy wiejskiej Słupsk. W efekcie, jak podano w uzasadnieniu do lutowej uchwały, powierzchnia miasta Słupsk zwiększyłaby się o 19,23 km kw. i wyniosła po zmianach 71,95 km kw., a liczba mieszkańców wzrosłaby o ok. 5 tys. 380 osób i wyniosła po zmianach ok. 93 tys. 50 osób.

Mieszkańcy opowiedzą się za zmianą granic Słupska

Kolejnym krokiem w kontynuowanej procedurze poszerzenia granic Słupska, jest przyjęta przez radę miejską uchwała o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Za nią głosowało 19 radnych, wszyscy uczestniczący w obradach.

Każdy biorący udział w konsultacjach zostanie zapytany o to, czy jest za zamianą granic miasta Słupska, polegającą na włączeniu do niego obszarów, które zostaną szczegółowo opisane w treści pytania. Do wyboru będzie miał jedną z trzech odpowiedzi, czyli „jestem za”, „jestem przeciw” lub „wstrzymuję się”.

Sekretarz miasta Słupska Łukasz Kobus zaznaczył, że zgodnie z procedurą miasto Słupsk zwróciło się z prośbą o przeprowadzenie konsultacji również do gminy wiejskiej Słupsk i do powiatu słupskiego. Przekazał, że tam stosowne uchwały zostały już przyjęte.

29 grudnia 2021 r. słupscy radni bez głosów sprzeciwu i wstrzymujących się przyjęli uchwałę w sprawie rozszerzenia granic miasta. Chcieli, by Słupsk powiększył się o ościenne sołectwa bądź ich części położone w obrębie gminy Słupsk. Chodziło o Bierkowo, Włynkówko, Krępę Słupską, Płaszewko, Siemianice oraz Strzelino. Ostatecznie w lipcu 2022 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o powiększeniu Słupska o 9,56 km kw., o niezamieszkałe, inwestycyjne części sołectw Bierkowo, Strzelino, Płaszewko. Miasto ze swoich pierwotnych planów się nie wycofało i kontynuuje proces poszerzenia granic Słupska. Jednak ze względów proceduralnych stosownym wnioskiem Rada Ministrów może się zająć dopiero w 2024 r.

Mieszkańców Słupska, na co w środę zgodziła się rada miejska, czekają także konsultacje, których inicjatorem jest gmina wiejska Słupsk. Ta, która wielokrotnie wyrażała swój sprzeciw wobec powiększeniu się miasta jej kosztem, zamierza odzyskać utracone w 2023 r. tereny i wnioskować do Rady Ministrów za pośrednictwem wojewody i MSWiA, o zmianę granic gminy.

Na przeprowadzenie tych konsultacji mamy trzy miesiące. Jeśli byśmy tego nie zrobili, dalibyśmy „milczącą zgodę” gminie

– uzasadniał konieczność przeprowadzenia konsultacji sekretarz miasta Słupska Łukasz Kobus.

Jednocześnie zapewnił, że obie procedury zostaną przeprowadzone tak, by mieszkańcy mieli pewność i jasność, w których konsultacjach biorą udział.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

BABCIOWE? Niech się WYPCHA! Polacy pokłócili się o TUSKA! | Komentery