Przy Bibliotece Oliwskiej w Gdańsku stanął kolejny książkomat. Jak to działa?

2022-12-21 22:00
Książkomat Gdańsk Oliwa
Autor: Paweł Lemke

Stąd książkę będzie można odebrać lub oddać o każdej porze dnia i nocy. W Gdańsku przy Bibliotece Oliwskiej uruchomiono dziś kolejny książkomat. To już piąte tego typu urządzenie w mieście, ale pierwsze, o które zabiegali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim.

- Pomysł zrodził się w czasie pandemii, kiedy biblioteki musiały być zamknięte, a mieszkańcy chcieli czytać! Warto wspomnieć, o dobrym usytuowaniu książkomatu. Biblioteka Oliwska akurat jest punktem spotkań wielu mieszkańców - mówi Małgorzata Chmiel, posłanka KO.

- To jest takie urządzenie, które pomaga mieszkańcom korzystać z biblioteki. Idealne rozwiązanie dla osób, które są zapracowane, albo też z innych względów nie są w stanie dotrzeć do biblioteki w godzinach otwarcia - dodaje Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska ds. usług komunalnych.

- Trzeba złożyć w bibliotece zamówienie na książki. Robiąc to online, zaznaczamy opcję z odbiorem w książkomacie. My potem przygotujemy to zamówienie, włożymy do odpowiedniej skrytki - tłumaczy Iwona Jarentowska, kierowniczka Biblioteki Oliwskiej.

- Podjechać pod książkomat, uruchomić go dzięki karcie bibliotecznej, otworzy się skrytka, w której znajdują się zarezerwowane już przez nas wcześniej książki i to wszystko. No, jeszcze później trzeba je w terminie zwrócić, ale to też jest czynność prosta - wyjaśnia Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Książkomat Gdańsk Oliwa
Autor: Paweł Lemke

Książkomat posiada aż 42 skrytki. Do jednej wejdzie maksymalnie 5 lektur, ponieważ tyle właśnie można wypożyczyć na jedno konto. Aby skorzystać z urządzenia wystarczy posiadać kartę biblioteczną.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE