Autor: mat pras

sport

Przemysław Frankowski - kim jest reprezentant Polski? Eliminacje EURO 2024

2024-03-26 21:07

Przemysław Frankowski to wychowanek Lechii Gdańsk i polski piłkarz, występujący na pozycji pomocnika we francuskim klubie RC Lens oraz w reprezentacji Polski. Grał na Mundialu w Katarze, teraz jest jednym z czołowych piłkarzy polskiej kadry w eliminacjach do EURO 2024. Kim jest i co o nim wiemy? Czy ma żonę, dziecko, jakie są jego zarobki oraz gdzie aktualnie gra?

Przemysław Frankowski. Lechia Gdańsk

Frankowski swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Lechii Gdańsk, gdzie występował w zespołach juniorskich i młodzieżowych. W drugiej połowie sezonu 2010/11 włączony został do składu drużyny Młodej Ekstraklasy. Rok później rozpoczął także grę w trzecioligowym zespole rezerw, dla którego pierwszą bramkę zdobył 6 października 2012 w zremisowanym 2:2 meczu ligowym z Pogonią II Szczecin.

Pod koniec października 2012 Frankowski został zgłoszony do rozgrywek Ekstraklasy, a następnie znalazł się w kadrze pierwszego zespołu powołanej przez ówczesnego menadżera Bogusława Kaczmarka na ligowy mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Dwa dni po swoich osiemnastych urodzinach, Frankowski oficjalnie zadebiutował w barwach Lechii. Stało się to podczas przegranego 2:3 spotkania ligowego przeciwko Jagiellonii Białystok, gdy w 76. minucie zastąpił na boisku Adama Dudę.

Przemysław Frankowski. Jagiellonia Białystok

1 sierpnia 2014 podpisał kontrakt z Jagiellonią Białystok. Przyjął numer 21 po długoletnim napastniku białostockiego klubu, Tomaszu Frankowskim.

W rozgrywkach pucharowych UEFA zadebiutował 9 lipca 2015 w wygranym (8-0) meczu Jagiellonii z Kruoja Pokroje, zmieniając w 62. minucie Piotra Grzelczaka. Zdobył klasycznego hat-tricka, strzelając bramki w 64., 75. i 80. minucie. Zaliczył występy w barwach Jagiellonii przeciwko Omonii Nikozja.

Przemysław Frankowski. Chicago Fire

22 stycznia 2019 podpisał kontrakt z Chicago Fire, amerykańskim klubem występującym w MLS.. Swoją debiutancką bramkę w nowych barwach zdobył 9 maja 2019 na stadionie SeatGeek Stadium (Chicago, Illinois) w wygranym 5:0 meczu ligowym z New England Revolution.

Przemysław Frankowski w RC Lens

Przemysław Frankowski od 2021 roku gra we francuskim RC Lens. Swoją pierwszą bramkę dla tego klubu zdobył 18 września 2021 i od tamtej pory ma na koncie już 13 goli.

Przemysław Frankowski. Żona, dzieci

Przemysław Frankowski ma 28 lat i jest już żonaty. Aleksandra Frankowska (Machaj) wyszła za piłkarza w czerwcu 2019 r. Mają dwóch małych chłopców.

Przemysław Frankowski. Ile zarabia?

W amerykańskim klubie Chicago Fire każdy z zawodników otrzymywał sporą pensję. Oficjalne zarobki piłkarzy MLS przedstawiają, że polski skrzydłowy zarabiał w Stanach 661 tysięcy dolarów rocznie.

Transfer do francuskiego RC Lens bardzo mu się opłacił. Jak podaje Super Express, Frankowski zarabia tam obecnie 2,4 mln zł rocznie.

Czy Przemysław Frankowski jest synem Tomasza Frankowskiego?

Pojawia się wiele pytań w internecie o to, czy Przemysław Frankowski jest synem Tomasza Frankowskiego. Czy więc Tomasz Frankowski to ojciec Przemysława Frankowskiego? Spieszymy z wyjaśnieniami, że mimo takich samych nazwisk i przeszłości w Jagielloni Białystok - nie. Przemysław kontrakt z drużyną z Podlasia podpisał w 2014 roku. Występował wtedy numerem 21 na koszulce, przejął go właśnie po Tomaszu Frankowskim.