Kontrolerzy zrobią pięć zdjęć twojego samochodu. Zmiany w przeglądach technicznych w 2023 roku

i

Autor: pixabay

Przegląd techniczny 2023. Sprawdź, co czeka kierowców po styczniowych zmianach!

2023-03-28 10:25

Od stycznia 2023 roku weszły nowe zasady przeprowadzania kontroli technicznej pojazdów. Jak będzie wyglądało badanie, czy zmieni się opłata?

Zmiany w przeglądach technicznych od 1 stycznia 2023

Prace nad zmianami w prawie o ruchu drogowym w zakresie przeglądów technicznych trwały od 2020 roku. Miały zacząć obowiązywać bardzo szybko, jednak dopiero 26 lipca 2022 r. projekt został skierowany pod obrady Rady Ministrów i został zaakceptowany. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 roku.

Przegląd techniczny 2023. Diagności zrobią zdjęcia twojego samochodu

Dowodem potwierdzającym obecność pojazdu w stacji kontroli pojazdów na stanowisku diagnostycznym, a także jego stan faktyczny, mają być obowiązkowe fotografie samochodu. Stan auta zostanie udokumentowany na 5 fotografiach w ujęciach z przodu i z tyłu (wraz z widocznymi tablicami rejestracyjnymi), z obu przekątnych, a także ze środka z uwzględnieniem stanu licznika. Diagności będą musieli archiwizować wykonane fotografie przez 5 lat i dysponować nimi w przypadku kontroli.  

To rozwiązanie ma ograniczyć nadużycia i wykluczyć nieuzasadnione zatwierdzanie samochodów z widocznymi usterkami jako bezpiecznych i dopuszczonych do ruchu. Mają także ukrócić proceder tzw. cofania liczników.

Przegląd techniczny 2023 cena. Jaka jest opłata za przegląd?

Opłata za przegląd samochodu w tym roku się nie zmieni. Za sprawdzenie samochodu osobowego o masie całkowitej do 3,5T zapłacimy 98 zł, za samochód z instalacją gazową - 162 zł, a 153 zł za samochód ciężarowy. Koszt przeglądu jest regulowany przez Ministerstwo Infrastruktury i jest pobierany w takiej samej kwocie we wszystkich stacjach kontroli pojazdów. 

Kierowcy, którzy przegapią odpowiedni czas na przegląd i stawią się na niego po terminie, przekraczając 30 dni od obowiązującej daty, muszą się liczyć większą opłatą. Będą musieli wydać na ten cel dwukrotność sumy przewidzianej w podstawowym cenniku, a zatem zapłacą: dla samochodu osobowego o masie całkowitej do 3,5T – 196 zł, dla samochodu z instalacją gazową – 324 zł. I dla samochodu ciężarowego – 306 zł. 

Ci kierowcy, którzy będą chcieli wykonać przegląd wcześniej, w terminie nawet 30 dni przed czasem, skorzystają. Według nowych zasad data kolejnego przeglądu zostanie ustalona na podstawie ważności poprzedniego przeglądu, a nie jako rok od daty stawienia się w stacji kontroli pojazdów.

Odwołanie się od decyzji diagnosty

Na mocy nowych przepisów kierowcy zyskają też korzystne dla nich uprawnienia. Będą mogli nie zgodzić się z decyzją wydaną przez kontrolera. W przypadku, kiedy ich samochód nie przejdzie przeglądu pozytywnie, a w ich opinii jest on sprawny technicznie, będą mogli powtórzyć badanie. Przegląd będzie mógł zostać przeprowadzony w innej stacji diagnostycznej, ale już pod okiem inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego, którzy w przypadku ponownych wątpliwości wydadzą ostateczną decyzję.

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE