Ponad pół miliona tabletek z jodem w Gdańsku. To gigantyczna akcja prewencyjna

2022-09-29 20:26
Tabletki
Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Do Gdańska dotarły już tabletki z jodem. Mają być formą zabezpieczenia - na czarną godzinę. Wiadomości o walkach w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, sprawiły że państwo zaczęło przygotowywać się na złe scenariusze.

Dokładnej strategii dystrybucji tabletek z jodem jeszcze nie znamy. Mówi się o tym, że miałby być dostępne w każdej szkole i aptece, oraz w budynkach użyteczności publicznej. Samorządy nadal czekają na konkretne wytyczne z rząd odnośnie zachowania w takiej sytuacji. Te mają być wydawane dopiero, kiedy wojewoda wyda specjalny komunikat.

Obecnie do Gdańska dotarło ponad 600 tys tabletek z jodem i są one przechowywane w budynkach Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Władze miasta opracowują już plan dystrybucji. Prawdopodobnie odbywał się on będzie w oparciu o szkoły. Tam każda osoba, będzie mogła przyjść i odebrać swoją tabletkę. Ponadto władze miasta zaapelowały do wojewody, by na tabletki z jodem wystawiać e-recepty, tak by każda zainteresowana osoba mogła ją sobie odebrać z apteki.

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Czytamy w komunikacje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Polska Agencja Atomistyki uspokaja, że obecnie nie ma mowy o żadnym zagrożeniu. Aparatura pomiarowa ciągle działa i nie odnotowała wzrostu pierwiastków promieniotwórczych.  

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE