Na spotkanie w urzędzie umówi cię… robot. Gdynia testuje Voicebota

2021-01-12 7:27 Dominika Bakura
Telefon
Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com

Na spotkanie w urzędzie umówi cię... robot! Voicebot to asystent głosowy, który ma usprawnić kontakt mieszkańców z gdyńskim magistratem. System był testowany przez dwa miesiące. – Przez ten czas zaplanowaliśmy w ten sposób ponad 14 tys. wizyt – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Jak podkreślają urzędnicy - Voicebot to pierwszy w skali kraju system uruchomiony na poziomie miasta.

– Wszystko po to, by mieszkańcy, którzy chcą się połączyć z naszym magistratem, nie musieli oczekiwać na rozmowę. Tu wystarczy Voicebot, który umówi na wizytę, poda datę, godzinę i pokój, do którego należy się udać – tłumaczy Bartosz Bartoszewicz. 

Za pośrednictwem Voicebota można zarezerwować swoją wizytę w celu np. rejestracji pojazdu. Posłuchaj:

Nowe rozwiązanie to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, które dynamicznie zmieniają się także w sytuacji ograniczeń związanych z epidemią. – Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. ustawodawca, pod rygorem kar, nałożył na urzędy szereg obostrzeń, w tym obowiązek utrzymywania dopuszczalnej liczby interesantów przebywających w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu, w liczbie jednej osoby na jedno stanowisko – przypomina wiceprezydent.

Voicebot to nie tylko spore ułatwienie dla interesantów. – To także duże odciążenie dla samych urzędników – dodaje wiceprezydent. – Dopiero w przypadku odwołania wizyty lub innych trudności, np. z rozpoznaniem przez asystenta nazwiska mieszkańca, Voicebot automatycznie łączy z konsultantem – mówi Bartoszewicz.

W ramach cyfrowych usług dla mieszkańców w ubiegłym roku uruchomiono również możliwość rezerwacji wizyty w UM za pomocą Karty Mieszkańca. 

W Polsce zapłacisz okiem. Zobacz jak | ESKA XD - Mobmania #10