Motocykliści ponownie na trójmiejskich drogach. Sprawdzamy jak zachować bezpieczeństwo

2020-05-26 10:21
Motocykliści często poruszają się bez odpowiedniego stroju
Autor: pixabay.com Motocykliści często poruszają się bez odpowiedniego stroju

Wiosna to okres, kiedy po zimowej przerwie na drogi ponownie wyjeżdżają motocykliści. W Trójmieście odnotowano już jednak pierwsze kolizje i wypadki z ich udziałem. Wystarczy jednak przestrzegać kilku zasad, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Gdańscy policjanci z wydziału drogowego apelują do motocyklistów o zachowanie bezpieczeństwa. Cieplejsze dni sprawiły, że po drogach jeździ już coraz więcej niechronionych uczestników ruchu. Stąd prośby o dostosowanie prędkości do obowiązujących ograniczeń oraz odpowiedni ubiór chroniący w czasie kolizji czy wypadków.

- Zdarzenia drogowe są bardziej niebezpieczne dla motocyklistów niż osób poruszających się samochodami - mówi nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Posłuchaj:

Posłuchaj w jaki sposób motocykliści mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo:

Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Dla wielu motocyklistów szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Choć sezon motocyklowy rozpoczął się stosunkowo niedawno, to gdańscy policjanci odnotowali już pierwsze przypadki zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Od początku roku byli oni sprawcami 9 kolizji i 2 wypadków.

- Należy zauważyć, że skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego - dodaje nadkom. Ciska. Posłuchaj:

Posłuchaj jakie są najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem motocyklistów:

Policja apeluje także do kierowców samochodów o uważne spoglądanie w lusterka i zwracanie uwagi na motocyklistów. Przestrzegając ograniczeń prędkości, zachowując odpowiednie odległości między pojazdami, wykonując prawidłowo manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracając uwagę na znaki i sygnały drogowe przyczyniamy się do tego, że jazda motocyklem czy samochodem jest bezpieczniejsza nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także niechronionych uczestników ruchu.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE