Mieszkańcy tych krajów są najszczęśliwsi na świecie. Jak wypadła Polska?

2021-03-24 15:48
szczęście
Autor: Pixabay Instytut Gallupa po raz kolejny zbadał, mieszkańcy których krajów są najszczęśliwsi. Jak wypadła Polska?

Instytut Gallupa po raz kolejny zbadał, mieszkańcy których krajów są najszczęśliwsi, mimo pandemii koronawirusa. W 9. edycji raportu World Happiness Report 2021 na czele stawki jest Finlandia. Kraj ten prowadzi niezmiennie od 4 lat. Kolejne miejsca należą do Islandii i Danii, na ostatniej pozycji uplasował się Afganistan. Sprawdź, jak w rankingu wypadła Polska!

Spis treści

  1. World Happiness Report. Które kraje są najszczęśliwsze na świecie?
  2. World Happiness Report. Jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne?
  3. World Happiness Report. Co to za raport?

World Happiness Report. Które kraje są najszczęśliwsze na świecie?

– Był to rok pełen wyzwań dla świata i dla osób, które pracowały nad raportem o szczęściu na świecie. Miliony ludzi straciło życie, a miliardy innych zostało wstrząśniętych pandemią. COVID-19 zmienił sposób, w jaki ludzie żyją, jak myślą o życiu, a nawet to, jak ankiety mogą być wykorzystywane do oceny tych zjawisk – napisano we wstępie do raportu.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Finlandia, kolejne należą do Islandii i Danii. Niemcy awansowały z 15. miejsca na 7., Stany Zjednoczone z 16. na 14., a Chorwacja z 61. na 23. Jak w rankingu wypada Polska? Nasz kraj zajmuje 39. pozycję, w ubiegłych latach znajdował się na 36. miejscu.

TE KRAJE SĄ NAJSZCZĘŚLIWSZE NA ŚWIECIE. KLIKNIJ W GALERIĘ I SPRAWDŹ TOP 10 >>>

– Chociaż nastąpił znaczny wzrost średniego poziomu smutku mieszkańców poszczególnych krajów, stwierdziliśmy, że ogólne oceny życia i rankingi szczęścia były zaskakująco stabilne. Najlepsze kraje przed pandemią pozostały najlepszymi krajami w 2020 roku, więc w ogólnych rankingach zaszły niewielkie zmiany. Te państwa już wtedy miały wyższy poziom zaufania i niższy poziom nierówności, co pomogło im utrzymać niski wskaźnik zgonów i wysoki poziom spójności społecznej, a tym samym zachować korzystne pozycje – czytamy we wstępie do raportu.

World Happiness Report. Jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne?

W raporcie Instytutu Gallupa odnotowano także, że pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne mieszkańców poszczególnych krajów. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii problemy w tym zakresie w maju 2020 r. zgłaszało 47% mieszkańców więcej niż przed pandemią.

Badacze stwierdzili jednak, że czynniki wpływające na dobre samopoczucie mieszkańców poszczególnych krajów pozostały bez zmian, mimo pandemii. Są to:

  • dochód,
  • zdrowie,
  • osoba, na którą można liczyć,
  • wolność,
  • hojność,
  • zaufanie.

World Happiness Report. Co to za raport?

W marcu 2021 r. ukazała się 9. edycja raportu World Happiness Report opracowywanego co roku przez Instytut Gallupa. Mierzy on stopień szczęśliwości mieszkańców poszczególnych krajów. Z powodu pandemii koronawirusa, badacze musieli zmienić metodologię. Skupili się głównie na związku między dobrostanem a COVID-19. Zrezygnowali też z bezpośrednich wywiadów wśród grup najbardziej narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, czyli wśród osób przebywających w domach opieki dla osób starszych, więzieniach, szpitalach, obozach dla uchodźców i na ulicach.

W tegorocznej edycji przebadano 149 krajów.

Cały raport dostępny TUTAJ.

Jasnowidz z Człuchowa: w 2021 roku nasz rząd podejmie próby obowiązkowych szczepień z powodu sytuacji w kraju. Nie jestem optymistą w tej sytuacji
Źródło: Mieszkańcy tych krajów są najszczęśliwsi na świecie. Jak wypadła Polska?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE