Mieszkańcy Pomorza chorują na grypę. Liczba zakażeń jest wyższa wyłącznie na Mazowszu

2020-11-20 7:21 Dominika Bakura
Grypa całkowicie ZNIKNĘŁA? Szokujące dane w czasie koronawirusa. Co na to sanepid?
Autor: Pixabay

Mieszkańcy Pomorza zmagają się z gorączką i katarem. Według danych PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w pierwszym tygodniu listopada w województwie pomorskim zarejestrowano ponad 12 tys. przypadków zachorowań na grypę. Pod względem liczby zakażeń zajmujemy więc drugie miejsce w kraju.

- W tym sezonie epidemicznym na terenie województwa pomorskiego zarejestrowano ponad 61 tys. przypadków zachorowań na grypę. A w całym kraju liczba ta wynosi 330 tys. - mówi prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

Sposobem na uniknięcie grypy miały być szczepionki. Tych jednak nadal brakuje w aptekach.

- W tej chwili w dalszym ciągu występują problemy z dostępnością szczepionek na grypę w trójmiejskich aptekach. Pacjenci dzwonią, pytają się. Mamy nadzieję, że Agencja Rezerw Materiałowych jak obiecywała w komunikatach zakupi jeszcze szczepionki w firmach farmaceutycznych w Europie zachodniej - dodaje mgr farm. Andrzej Denis, rzecznik Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. 

Dostęp do szczepionek jest ograniczony. Posłuchaj:

Lekarze podkreślają, że niedoleczona infekcja może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Do najczęstszych możemy zaliczyć zapalenie płuc lub oskrzeli.

Spłonął dom, a to co można było z niego uratować - ukradli złodzieje