Miały pójść na śmietnik… ale trafiły do muzeum. W jednym z domów na Żuławach odkryto ponad stuletnie tapety

2020-02-25 18:48
tapety.
Autor: Facebook Muzeum Gdańska

Właściciel drewnianego domu pod Gdańskiem natrafił podczas remontu na zdumiewające znalezisko. To ponad stuletnie... tapety ścienne! Ich odnowieniem i konserwacją zajmą się gdańscy muzealnicy. Docelowo tapety mają trafić na wystawę.

Cały strych drewnianego budynku wyklejony był kawałkami tapet z początku XX w. -To łącznie prawie 100 skrawków wielobarwnych materiałów o wymiarach ok. 30x30 cm. Każda łatka jest inaczej zdobiona; są kwiatki, listki, paseczki, rozmaite cętki w różnych kolorach. Wyklejanie strychu wykonano prawdopodobnie w celu ocieplenia. Pod tapetami są gazety, w większości datowane na 1913 rok -mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska. Właściciel remontowanego domu nie był zainteresowany zachowaniem wiekowych tapet i potraktował je, jako odpad budowlany. Na szczęście odkryciem zainteresowali się muzealnicy.

Tapety zostaną poddane konserwacji i już niebawem mogą trafić na wystawę. Posłuchaj!

Po konserwacji ocalone tapety mają zostać udostępnione zwiedzającym. Prawdopodobnie będzie można je podziwiać w gdańskim Muzeum Wnętrz Mieszczańskich – Domu Uphagena.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE