Masz w domu taki odkurzacz? Uważaj! Może cię szpiegować

2022-08-10 10:00
Jakie dane zbiera inteligenty odkurzacz?
Autor: fot. Kindel Media / Pexels

Inteligentne odkurzacze, które same odkurzają nasze mieszkanie to gadżet, który uwielbia wiele osób. Ich właściciele zapewne doskonale wiedzą, że te urządzenia, żeby dokładnie wykonywać swoją pracę mają specjalny program do mapowania mieszkania. Teraz zebrane przez odkurzacze dane z mieszkania mają trafić w ręce prywatnej firmy. Po co? Zapraszamy do artykułu.

Jakie dane o właścicielu zbierają inteligentne odkurzacze?

Firma Amazon oficjalnie ogłosiła podpisanie umowy na zakup firmy iRobot. Twórcy najpopularniejszych inteligentnych odkurzaczy Roomba są właścicielami również oprogramowania do mapowania domów. Jak zauważa Bloomberg, nowemu właścicielowi bardziej, niż na odkurzaniu, może zależeć na danych zbieranych przez inteligentne roboty. Amazon już nieraz był krytykowany za przekazywanie danych użytkowników policji z inteligentnych kamer do monitoringu o nazwie Ring.

Co wiedzą o nas inteligentne odkurzacze? Po pierwsze znają rozkład naszego mieszkania, wiedzą także, jakie przedmioty się tam znajdują. Na podstawie danych zebranych przez odkurzacze można zaskakująco dużo dowiedzieć się o potencjalnym kliencie. Podstawową informacją jest wielkość domu, może to być dobry wskaźnikiem majętności właściciela odkurzacza. Jeśli na podłodze waszego domu znajdują się zabawki oznacza, że prawdopodobnie w domu są dzieci i na tej podstawie można targetować klienta. Jeśli w twoim mieszkaniu nie ma zbyt wielu mebli, to oznaczać może, że chętnie je kupisz. Tego typu dane mogą zwiększyć sprzedaż sprzętu oferowanego przez giganta.

Chociaż Amazon twierdzi, że ochrona danych klientów jest dla firmy „niewiarygodnie ważna”, to informacja o współpracy z iRobot spotkała się z obawami o bezpieczeństwo zbieranych przez odkurzacze danych. Dlatego warto pamiętać, że jeśli posiadacie inteligentne odkurzacze, to możecie zrezygnować z udostępniania danych przez odkurzacz Roomba, zmieniając tę opcję w dedykowanej aplikacji.

Obrońca Beaty Kozidrak tłumaczy, dlaczego nie stawiła się w sądzie!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE