Mamo, to badanie jest dla twojego noworodka. W słupskim szpitalu sprawdzą, czy nie cierpi na SMA

2021-09-21 13:55
Noworodek
Autor: Bru-nO/Pixabay/cc0 Szpital Szczeklika w Tarnowie wznawia porody rodzinne

Wszystkim noworodkom przychodzącym na świat w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku wykonywane jest badanie wykrywające SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Co ważne, na badanie musi zgodzić się mama malucha.

Programem przesiewowych testów w kierunku SMA do końca 2022 r. ma zostać objęta cała Polska. Pomorze, jako jedno z pierwszych, przystąpiło do niego w lipcu bieżącego roku. Obecnie testy wykonywane są w 10 województwach.

Co to za choroba?

SMA jest ciężką wrodzoną chorobą, która objawia się postępującym osłabieniem i zanikiem mięśni oraz niewydolnością oddechową. U 50 proc. chorych dzieci objawy pojawiają się w pierwszych 6. miesiącach życia, a u większości przed ukończeniem 2 lat. Badania potwierdzają, że dostępne terapie, są najskuteczniejsze, gdy zostaną zastosowane przed pojawieniem się pierwszych objawów chorobowych. Później leczenie jest żmudne i bardzo kosztowne. To na tę chorobę prowadzone są często zbiórki na tzw. najdroższy lek świata.

"Badania przesiewowe w tym kierunku wykonujemy dzieciaczkom urodzonym w naszym szpitalu od 13 lipca. To badanie genetyczne, które jest przeprowadzanie wraz z innymi badaniami przesiewowymi noworodka z krwi pobieranej z piętki między 48. a 72. godziną życia dziecka. Na to badanie świadomą zgodę musi wyrazić mama dziecka"

– mówi lekarka z Oddziału Neonatologicznego słupskiego szpitala Magdalena Kukulska.

Szybka diagnoza gwarancją poprawy stanu zdrowia

Wyniki są opracowywane w Gdańsku, a gdy choroba zostaje wykryta, lekarze powiadamiani są o tym w ciągu 24 godzin tak, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Zakłada się, że co roku w Polsce przychodzi na świat około 50 dzieci z SMA. Badania przesiewowe mają pokazać jaka jest realna skala problemu. Dlatego też słupski szpital przystąpił do testowania maluchów.

Czy kobiety mają możliwość wyboru rodzaju leczenia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE