Kontrole antysmogowe w domach. Straż Miejska sprawdzi, czym palisz w piecu

2022-09-26 14:00
Straż Miejska sprawdzi, czym palisz w piecu
Autor: Tomasz Kawka/East News Straż Miejska sprawdzi, czym palisz w piecu

Straż Miejska zapuka do twoich drzwi, a następnie przeprowadzi kontrole. O co chodzi? Taka sytuacja może dotknąć prawie każdego z nas. Co więcej, jest przeprowadzana co roku. Jednak tą jesienią i zimą może nabrać dodatkowego znaczenia. Czytajcie więcej w naszym materiale.

Kontrole straży miejskiej w domach. Czym jest kontrola antysmogowa?

Co roku jesienią i zimą w Polsce odbywają się kontrole straży miejskiej w domach. Dlaczego akurat w tym okresie? Wtedy bowiem rusza tzw. sezon grzewczy. Kto może przeprowadzić kontrolę antysmogową? Zgodnie z przepisami na taki patrol wysyłana jest Straż Miejska. Jeśli w danej miejscowości jej nie ma, do naszego domu może zapukać wyznaczony urzędnik.

Kontrola antysmogowa ma na celu sprawdzenie, czym palimy w piecu.

O której może odbyć się kontrola antysmogowa?

Czy Straż Miejska (lub urzędnik) mogą bez zapowiedzi znaleźć się w naszym domu? Okazuje się, że tak. Kontrola antysmogowa na prywatnej nieruchomości może odbyć się bez zapowiedzi. Co ważne, strażnik ma prawo do naszych drzwi zapukać w godzinach 6-22. Jeśli jest to teren, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrola może odbyć się o dowolnej porze. Po godzinie 22.00 może wyjątkowo zrobić to policja.

Dodajmy, że straż miejska musi mieć odpowiednie upoważnienie wydane przez władze - czyli burmistrza lub prezydenta miasta.

Jak wygląda kontrola antysmogowa?

Straż Miejska lub urzędnik mają prawo wejść do kotłowni i sprawdzić, czym palimy w piecu. Mogą również zajrzeć do niego, czy spalamy śmieci. Dodatkowo mogą sprawdzić, czy nasze odpady są przekazywane odpowiednim służbom. Patrol może również wykonać u nas zdjęcia.

Jakie kary za spalanie śmieci?

Jak wyglądają kary w przypadku spalania śmieci? Jak czytamy, w przypadku tego wykroczenia mówi o tym art. 191 Ustawy o odpadach. Grozi nam grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Możemy też otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli patrolowi odmówimy kontroli, to popełniamy przestępstwo z art. 225 Kodeksu karnego i grozi nam kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Kraków, dworzec PKP, nie-ruchome schody potrzebują 2 milionów złotych na remont
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE